Sondazh: Dita ndërkombëtare kundër SIDA-s, sa i përdorni masat mbrojtëse?
  • Gjithmonë 17%
  • Shpesh 17%
  • Asnjëherë 67%

Kanabisi, Mjekësia e Akademia, sot afati i fundit i Begajt për të vendosur për “3 ligjet”

Nga A2 CNN
14 Gusht 2023, 12:50 | Politikë
Kanabisi, Mjekësia e Akademia, sot afati i fundit i Begajt për të

Sot skadon afati për Presidentin e Republikës Bajram Begaj për të dekretuar tre ligjet e shumë debatuara, atë të legalizimit të Kanabisit, trajtimin special të studentëve të fakultetit të mjekësisë dhe ligjin për akademinë e shkencave.

Këto tre nisma të miratuara në 20 korrik në parlament kanë krijuar shumë debate në arenën politike ku opozita ka akuzuar maxhorancën se cenojnë parimet kushtetuese.

Vetë kreu i shtetit duket se ka marrë kohën maksimale që përcakton kushtetuta për të shqyrtuar dekretimin apo jo të një ligji, ku pas ditës së sotme, edhe në rast se ai nuk shprehet, ato hyjnë në fuqi me aprovim në heshtje.

https://a2news.com/2023/07/21/deputetet-marrin-pushimet-maxhoranca-legalizon-kanabisin-xhafaj-majko-e-brace-abstenojne/
https://a2news.com/2023/07/05/rama-ultimatum-studenteve-te-mjekesise-5-vite-pune-ne-shqiperi-per-te-marre-diplomen/

Dita jonë