Sondazh: A kujdeseni për datat e skadencës së produkteve ushqimore?
  • Gjithmonë 69%
  • Rrallë 19%
  • Asnjëherë 13%

Droga biznes familjar, dënohen 10 shqiptarë

Nga A2 CNN
30 Tetor 2018, 18:22 | Kronikë

Trafiku i lëndëve nakotike ishte kthyer në një “biznes” për një familje shqiptare në Belgjikës, 10 anëtarët e të cilës u vunë në pranga pak kohë më parë, ndërsa së fundmi është dhënë dënimi.

Mediat belge bëjnë të ditur se gjatë një operacioni të ushtruar nga policia belge në Sint-Niklas janë bllokuar katër makina dhe 32,000 mijë euro, të cilat janë vërtetuar se janë përftuar përmes aktivitetit të paligjshëm.

Gjatë kontrollit në shtëpitë e tyre në  Sint-Niklaas u gjetën sasi të mëdha kokaine e kanabis. Droga ishte futur në kuti në garazh. Dy pjesëtarëve të familjes , Gëzim L. dhe Martin L.  ju është dhënë  dënimi me 5 vite burg , ndërsa ata do të paguajnë në një gjobë prej 8 mijë  eurosh,

Ndërkohë vëllai tjetër i dy vëllezërve Erlind L, mori një dënim me 4 vite burg dhe një gjobë prej 8,000 euro.

Mësohet se të  afërmit e tjerë u dënuan me nga dy vite burg, por bashkë me dënimin ata do të paguajnë edhe një gjobë financiare, duke përjashtuar të pandehurin e fundit, ndaj të cilit gjykata vendosi një gjobë prej 1600 eurosh.

Bëhet e ditur se pjesë e grupit  ishin edhe dy motrat e familjes, të cilat bashkëpunuan me drejtësinë belge dhe për këtë gjykata vendosi t’i lirojë nga akuzat .

A2 CNN Livestream

Dita jonë