Hashim Thaçi, sot në seancën e parë në Gjykatën Speciale

Nga A2 CNN
9 Nëntor 2020, 10:10 | Kosova
Hashim Thaçi, sot në seancën e parë në Gjykatën

Ish-Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, del sot para Gjykatës Speciale në Hagë, në orën 15:00.

Kjo seancë e parë e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës do të jetë e hapur edhe për publikun. Gjatë saj, gjykatësi i procedurës paraprake siguron që të respektohen të drejtat e të akuzuarit, ndër të cilat e drejta për përfaqësim ligjor, dhe që i akuzuari të kuptojë akuzat kundër tij.

Hashim Thaçi, së bashku me Kadri Veselin, Rexhep Selimin dhe Jakup Krasniqin, akuzohen për krime lufte sipas aktakuzave të bëra publike të enjten.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Edicioni informativ nga Suela Demiri