Sondazh: A ju shqetëson lënia në harresë e Bibliotekës Kombëtare?
  • Po 100%
  • Jo 0%
  • Nuk më intereson 0%

Jo thjesht t’i lagni me ujë! Çfarë ndodh kur nuk i lani mirë këmbët (tërësisht)?

Nga A2 CNN
31 Korrik 2023, 22:39 | Lifestyle
Jo thjesht t’i lagni me ujë! Çfarë ndodh kur nuk i lani

Pavarësisht nëse preferoni të bëni dush ose të mbushni vaskën tuaj, pyetja që shtrohet është sa mirë i lani këmbët dhe shputat? Ju mund të mendoni se mjafton pak ujë për t'i pastruar, por realiteti është shumë ndryshe, sipas mjekes Rosmy Barrios, e specializuar në shëndetin e lëkurës.

Siç shpjegon ai, përpjekja minimale për të larë këmbët nuk mjafton dhe mund të shkaktojë disa infeksione të rënda.

“Larja e këmbëve është e rëndësishme për higjienën tuaj të përgjithshme. Është e rëndësishme t'i lani ato tërësisht me sapun dhe ujë të ngrohtë, por gjithashtu të fokusoheni në pikat midis gishtërinjve dhe putrave. Nëse nuk i lani siç duhet, atëherë mund të ketë disa efekte negative”.

Shumë nga këto efekte negative mund të shmangen nëse filloni të kujdeseni siç duhet për to. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, kjo përfshin larjen dhe tharjen e duhur të këmbëve çdo ditë, prerjen e thonjve, ndërrimin e çorapeve dhe veshjen e këpucëve të mira e të rehatshme.

Nëse, pavarësisht kësaj, higjiena e këmbëve tuaja nuk mund të vihet në prioritet, ka disa pasoja që është mirë t'i merrni parasysh sa herë e neglizhoni.

Ata marrin një erë të pakëndshme
Dhe definitivisht nuk e dëshironi këtë. Një erë e pakëndshme është shenja e parë që tregon se këmbët tuaja nuk janë larë siç duhet. “Këmbët mbledhin lehtësisht djersën dhe bakteret, dhe kjo i bën ato të mbajnë aromën e keqe”.

Marrin infeksione mykotike ose bakteriale
Meqenëse bakteret lulëzojnë në vende të lagështa dhe të errëta (po, po i referohemi këpucëve dhe çorapeve tuaja), ato janë të favorshme për infeksione të ndryshme.

Mund të kenë të çara
Lëkura rreth zonës ka të ngjarë të thahet dhe të plasaritet. Kjo ndodh sepse pastrimi i gabuar i këmbëve i mbush ato me qeliza të vdekura. Në të njëjtën kohë, këmbët tona mund të thahen lehtësisht nëse i lëmë në ujë të nxehtë për një kohë të gjatë, kështu që duhet të ketë një ekuilibër.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli