“Kumbari” i Inteligjencës Artificiale paralajmëron rreziqet: Po bëhet më e zgjuar se ne

Nga A2 CNN
2 Maj 2023, 08:27 | Teknologji
“Kumbari” i Inteligjencës Artificiale paralajmëron

Një burrë i konsideruar nga opinioni publik si “kumbari” i inteligjencës artificiale, sapo ka lënë punën duke paralajmëruar për rreziqet që janë duke u paraqitur me përparimin në këtë fushë.

75-vjeçari Geoffrey Hinton, sapo paraqiti dorëheqjen nga kompania Google, teksa shprehet për mediat amerikane, se tashmë i vjen shumë keq për punën që ka bërë.

Në një intervistë për BBC, ai tregon se sa të rrezikshme janë kutitë e chatit të Inteligjencës Artificiale edhe në momentet që jemi duke folur.

Doktor Hinton është një nga pionierët e kërkimeve në mësimin e thelluar dhe rrjetet neurale. Ai mendohet se ka shtuar rrugën për sistemet e Inteligjencës Artificiale si ChatGPT.

Por shkencëtari kanadezo-britanik paralajmëron se kjo teknologji e përparuar shumë shpejt mund të tejkalojë nivelin e informacionit që truri njerëzor mund të mbajë.

“Për momentin, GPT-4 mund të lërë në hije një njeri për sasinë e njohurive të përgjithshme. Në termat e arsyetimit nuk është dhe aq i mirë, por që mund të realizojë arsyetime të thjeshta. Por me shpejtësinë që po ecim përpara mendoj se gjërat do të përmirësohen shumë shpejt, kështu që duhet të shqetësohemi për këtë gjë”, u shpreh Hinton.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Edicioni informativ nga Suela Demiri