Sondazh: Dita ndërkombëtare kundër SIDA-s, sa i përdorni masat mbrojtëse?
  • Gjithmonë 13%
  • Shpesh 25%
  • Asnjëherë 63%

Lufta në Ukrainë, forcat ukrainase çlirojnë territoret e pushtuara në pjesën jugore të vendit

Nga A2 CNN
13 Gusht 2023, 16:39 | Bota
Lufta në Ukrainë, forcat ukrainase çlirojnë territoret e

Forcat ukrainase çliruan territoret e pushtuara nga rusët pranë fshatit Robotine në rajonin e Zaporizhia, në pjesën jugore të vendit.

“Në drejtim të Tavrisë”, shkruan gjenerali Oleksandr Tarnavskiy, komandanti i forcave ukrainase në frontin jugor, në një postim që bëri vonë në platformën Telegram. “Territoret u çliruan. Forcat (ukrainase) vazhdojnë punën e tyre”, shtoi ai.

Megjithatë, gjenerali Tarnavski nuk specifikoi saktësisht se cilat komunitete u çliruan.

Duke iu referuar viktimave në kampin e Moskës, gjenerali ukrainas tha se 80 ushtarë u vranë dhe 160 të tjerë u plagosën në luftimet gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa ai pretendoi se dy ushtarë rusë ishin kapur.

Mirwpo, agjencia e lajmeve Reuters thekson se nuk është në gjendje të verifikojë pretendimet në lidhje me fushën e betejës.

Debat - nga Alba Alishani