Mbi dy muaj në ajër, rekordi i udhëtimit më të gjatë në botë që s’po e thyejnë dot as dronët e Ushtrisë amerikane

Nga A2 CNN
24 Janar 2023, 14:04 | Lifestyle

Në fund të gushtit të kaluar, një dron me energji diellore i quajtur Zephyr pothuajse mundi një nga rekordet më të qëndrueshme të aviacionit.

Avioni pa pilot, i projektuar nga ushtria amerikane dhe i prodhuar nga Airbus, fluturoi për 64 ditë, 18 orë e 26 minuta përpara se të rrëzohej papritur në Arizona – vetëm katër orë para se të thyente rekordin për fluturimin më të gjatë ndonjëherë.

Ky rekord u vendos 64 vjet më parë, në vitin 1959, nga Robert Timm dhe John Cook, të cilët fluturuan në bordin e një avioni me katër vende në qiellin mbi Las Vegas për 64 ditë, 22 orë dhe 19 minuta.

Është mbresëlënëse që Zephyr, një avion i lehtë me teknologji moderne që fluturonte në mënyrë autonome, jo vetëm që nuk arriti ta mposhtte atë kohë rekord, por edhe nëse do të ishte, Timm dhe Cook do të kishin ruajtur ende rekordin botëror të qëndrueshmërisë për një fluturim me ekuipazh.

Në fakt, nuk është aspak befasuese që Timm dhe Cook arritën të qëndronin në ajër për kaq gjatë, në një epokë që ishte më afër fluturimit të parë të vëllezërve Wright sesa sot.

https://a2news.com/2022/12/29/10-mije-dollare-ne-ore-brenda-ferrarit-te-qiejve-avionit-privat-me-te-madh-ne-bote/
https://a2news.com/2023/01/23/cfare-ndodh-kur-nje-pasagjer-vdes-ne-avion-pilotet-zbulojne-sekretet-e-fluturimit/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi