“Më duket si Magneto”, Elon Musk: George Soros urren njerëzimin

Nga A2 CNN
16 Maj 2023, 17:09 | Bota

Elon Musk ka akuzuar miliarderin kontrovers, George Soros, se urren njerëzimin. Përmes dy postimesh në Twitter, platformë të cilën bleu disa muaj më parë, Musk tha se Soros i kujton personazhin negativ të serisë së Marvel, “X-Men”, Magneto.

“Soros më kujton Magneton”, shkroi Musk në një postim në Twitter këtë të martë. Dhe kur dikush i kujtoi se Soros është një filantrop që do njerëzimin dhe njëlloj si Magneto, edhe ai është i mbijetuar i holokaustit, Musk iu përgjigj: “Ti mendon se ka synime të mira, por jo. Ai dëshiron të gërryejë çdo qelizë të qytetërimit”.

Postimi i tij mori mbi 25 milionë shikime dhe 165 mijë pëlqim. Musk nuk shpjegoi pse sulmoi Sorosin, i cili përveç se mbështetës, ka edhe kritikë të shumtë në të gjithë botën, sikurse edhe në Shqipëri.

Megjithatë, siç raporton “New York Post”, postimi në Twitter u bë pasi u zbulua se zyra e familjes Soros kishte shitur të gjitha aksionet që kishte te Tesla – kompania tjetër e Musk – gjatë tre muajve të parë të këtij viti.

92-vjeçari Soros, i lindur në Hungari por me origjinë hebreje, është vazhdimisht i sulmuar për atë që përfaqëson Shoqëria e Hapur, një organizatë joqeveritare me degë në vende të ndryshme të botës, ku promovon politikat liberale. Sipas “Bloomberg” pasuria e tij vlerësohet në 8,5 miliardë dollarë, ndërsa Fondi Soros mendohet se ka në menaxhim asete me vlerë 28 miliardë dollarë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani