Sondazh: Cilat janë aktivitetet tuaja gjatë fundjavës?
  • Sport 13%
  • Me miqtë dhe familjen 53%
  • Rri në shtëpi 33%

Miss-et me Covid-19, por gara nuk ndalet

Nga A2 CNN
7 Korrik 2021, 09:43 | Showbiz

Organizatorët e Miss Mexico 2021 kanë vijuar konkursin e bukurisë meksikane, përkundër shpërthimit të Covid-19 që infektoi pothuajse gjysmën e garueseve.

Sipas Sekretarisë Shëndetësore të Shtetit Chihuahua, të paktën 15 nga 32 garuesit në konkursin Miss Mexico 2021 rezultuan pozitive me koronavirus. Një anëtar i stafit të konkursit gjithashtu doli pozitiv.

"Edhe pse shumë nga garuesit kolliteshin, kishin dhimbje trupi dhe temperaturë, organizatorët u kërkuan që të mos ankoheshin", raportoi një burim për mediat.

Konkursi i bukurisë vjen në një kohë që rastet me koronavirus rriten në një vend që ka marrë një qasje disi më pak të rreptë ndaj bllokimeve, mbylljes së kufijve dhe përdorimit të maskës gjatë kryerjes së testeve të vogla.

Të martën, zyrtarët shëndetësorë raportuan rritjen më të madhe të infeksioneve të reja ditore të koronavirusit që nga fundi i shkurtit.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani