Nga faljet buzë detit te festivalet shumëngjyrëshe, ja si e festojnë myslimanët në mbarë botën Fitër Bajramin   

Nga A2 CNN
21 Prill 2023, 14:03 | Fotolajme

Besimtarët myslimanë në mbarë botën po festojnë festën e Fitër Bajramit, për të shënuar fundin e muajit të shenjtë të Ramazanit. Gjatë këtij muaji, besimtarët agjërojnë duke mos ngrënë, pirë dhe duke u larguar nga veset e këqija si thashethemet dhe gënjeshtrat. Jo vetëm që synon të jetë një periudhë reflektimi, por edhe të shërbejë si një kujtesë për të qenë bamirës dhe më të dashur me të tjerët.

Nga faljet buzë detit në Senegal e deri te festivalet shumëngjyrëshe në Pakistan, fotogaleria e mësipërme tregon mënyrat e shumta se si myslimanët festojnë fundin e muajit të shenjtë të Ramazanit.

https://a2news.com/2023/04/21/fiter-bajramit-ne-bote-pamje-mbreselenese-nga-stadiumi-i-katarit-te-sheshi-skenderbej/
https://a2news.com/2023/04/21/pamje-mbreselenese-si-dukej-sheshi-skenderbej-gjate-faljes-se-namazit/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi