Plazhet më të mira në botë për vitin 2023

Nga A2 CNN
2 Mars 2023, 08:40 | Lifestyle

Sipas renditjes së re të Tripadvisor, Baía do Sancho në Brazil është vija bregdetare më e mirë në botë për vitin 2023. Lista e plazheve u përpilua nga “Tripadvisor's Travelers' Choice Awards” dhe bazohet te miliona komente të udhëtarëve që i kanë vizituar këto vende, gjatë vitit 2022.

Ishujt Karaibe u ngjitën në vendin e dytë nga vendi i pestë ku renditeshin vitin e kaluar. Lista pasohet nga plazhi Broome në Australi, ku mund të shijohet një nga përvojat më të bukura: një udhëtim me deve gjatë perëndimit të diellit në vijën bregdetare të Oqeanit Indian. Nga kontinenti europian listohen tri plazhe - Reynisfjara në Vik, Islandë; Praia da Falésia në Olhos de Agua, Portugali, si dhe Spiaggia dei Conigli në Siçili. Rëra e bardhë e ujërat e cekëta të Siçilisë janë në kontrast të vërtetë me rërën e zezë, ujin e errët dhe formacionet mahnitëse të plazhit Reynisfjara, të cilat u shfaqën në serialin "Game of Thrones".

Tripadvisor ka publikuar gjithashtu një listë të veçantë kushtuar plazheve të SHBA-së, ku Havai renditet në krye me tri plazhe dhe ndiqet nga Florida dhe Kalifornia. 

Dhjetë plazhet më të mira në botë për vitin 2023, sipas Tripadvisor

1. Baía do Sancho - Fernando de Noronha, Brazil
2. Eagle - Aruba, Karaibe
3. Cable - Broome, Australi
4. Reynisfjara - Vik, Islandë
5. Plazhi Grace Bay - Turks and Caicos, Karaibe
6. Praia da Falésia - Olhos de Agua, Portugali
7. Plazhi Radhanagar - Ishulli Havelock, Indi
8. Spiaggia dei Conigli - Siçili, Itali
9. Plazhi Varadero - Kubë, Karaibe
10. Plazhi Ka'anapali - Maui, Havai

https://a2news.com/2022/08/07/romantike-dhe-te-paeksploruara-plazhet-magjike-te-lisbones/

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi