Qeveria britanike pritet të ndalojë përdorimin e TikTok-ut në celularët e punës

Nga A2 CNN
16 Mars 2023, 10:48 | Bota
Qeveria britanike pritet të ndalojë përdorimin e TikTok-ut

Qeveria britanike pritet që të ndalojë TikTok-un nga celularët e punës në kabinetin e saj.

Siç raporton Sky News, ministri Oliver Dowden do të bëjë një deklaratë në Parlament këtë pasdite ku edhe pritet që të konfirmojë ndalimin e aplikacionit në pronësi të një kompanie kineze.

Kujtojmë se aplikacioni për ndarjen e videove ka qenë së fundi nën kontrolle gjithnjë e më të shpeshta mbi sigurinë dhe privatësinë e të dhënave. Kjo pasi ekziston shqetësimi se mund të përdoret për të promovuar pikëpamjet pro-Pekinit ose për të mbledhur të dhëna të përdoruesve.

Komisioni i BE-së dhe më shumë se gjysma e shteteve të SHBA-së dhe Kongresi kanë vendosur tashmë ta ndalojnë TikTok-un në pajisjet e punës.

https://a2news.com/2023/02/25/filloi-lufta-kunder-tiktok-pas-komisionit-europian-vendet-e-be-fillojne-ta-perjashtojne-per-administraten-publike/
https://a2news.com/2023/02/23/kina-perdor-te-dhenat-ke-ndalon-stafin-qe-te-mbajne-tiktok-un-ne-pajisjet-e-tyre/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani