Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 46%
  • Tre herë në javë 18%
  • Vetëm në fundjavë 4%
  • Asnjëherë 32%

Çfarë është nënvarianti JN.1 që po shkakton një valë të re infektimesh me Covid-19?

Nga A2 CNN
8 Janar 2024, 16:39 | Bota

Çfarë është nënvarianti JN.1 që po shkakton

Versioni JN.1 i koronavirusit, i zbuluar për herë të parë në shtator, është tashmë dominues në SHBA dhe në të gjithë botën. Lajmin e bëri të ditur Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. 

Të dhënat në raport flasin për një aftësi të JN.1 për të “pushtuar” imunitetin, por deri më tani nuk ka asnjë provë që mund të vërtetojë se ky variant mund të shkaktojë sëmundje më serioze.

Duke nisur nga 5 janari, JN.1 vlerësohet se përbën 62% të të gjitha rasteve të koronavirusit, më shumë se 44% që ishte dy javë më parë.

CDC ka vërejtur po ashtu një rritje të prevalencës së JN.1 në udhëtarë dhe në ujërat e zeza,  në shumicën e zonave në të gjithë botën.

Kujtojmë se sipas vlerësimeve, 97% e njerëzve kanë antitrupa ndaj SARS-CoV-2,  të marra nëpërmjet vaksinave.

Kjo mbrojtje imunitare mund të zbehet me kalimin e kohës, por tendencën e ka që të zgjasë dhe të parandalojë format serioze të sëmundjes, ose vetë infektimin.

Sipas CDC, COVID-19 dhe efektet e tij afatgjata si Covid-i i gjatë mbeten një kërcënim për shëndetin publik, sidomos për njerëzit që janë në rrezik më të lartë nga sëmundjet.

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi