Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 33%
  • 1 mars 33%
  • Nuk e uroj 33%

Para dhe pas, pamjet që tregojnë si tërmeti 7,6 rihter shkatërroi zona të tëra në Japoni

Nga A2 CNN
3 Janar 2024, 17:01 | Bota

Para dhe pas, pamjet që tregojnë si tërmeti 7,6 rihter

Të paktën 62 persona janë konfirmuar deri tani të vdekur, më shumë se 300 janë plagosur, ndërsa ekziston frika për shumë të tjerë të mbetur nën rrënoja, nga tërmeti i fuqishëm 7,6 ballë që goditi Japoninë në ditën e parë të vitit 2024.

Ndërkohë, imazhet satelitore tregojnë shkatërrimin apokaliptik që kanë pësuar zona të tëra nga tërmeti i fuqishëm. Shumë ndërtesa janë rrafshuar, ndërsa vërehen edhe çarje të thella që kalojnë qindra metra gjatësi. Më rëndë nga tërmeti i fundit u godit gadishulli Noto, ku shumë ndërtesa u rrafshuan, ndërsa të tjera u përfshinë nga flakët.

Aktualisht, grupet e shpëtimit po luftojnë me kohën për t’u ardhur në ndihmë personave që dyshohet të kenë mbetur nën rrënoja. Autoritetet i kanë bërë thirrje popullatës të qëndrojë larg banesave që ndodhen në këto zona për shkak të rrezikut të tërmeteve të mëtejshme. Njerëzit e evakuuar nga shtëpitë e tyre u mblodhën në auditore, shkolla dhe qendra komunitare. Sipas raportimeve të mediave japoneze, dhjetëra mijëra shtëpi u shkatërruan. Uji, energjia elektrike dhe shërbimi telefonik në disa zona janë ende të ndërprera.

Tërmeti me magnitudë 7.6 u regjistrua pasditen e së hënës, duke detyruar banoret pranë bregdetit të zhvendosen në zonat më të larta, teksa dallgë tsunami goditën bregdetin perëndimor, duke zhytur në ujë banesa dhe automjete.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli