Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 6%
  • Kujdesi familjar 83%
  • Ndikimi i shoqërisë 11%

Shtëpia e Bardhë “rrethohet” nga protestuesit pro Palestinës

Nga A2 CNN
14 Janar 2024, 09:12 | Bota

Vijojnë protestat në mbështetje të Palestinës në mbarë globin, kjo edhe për shkak të dhunës ekstreme që është duke u ushtruar nga ushtria izraelite ndaj popullit palestinez në Gaza.

Qindra protestues pro Gazës u mblodhën jashtë Shtëpisë së Bardhë pas protestës së madhe që u zhvillua pasditen e së shtunës në Uashington.

Dhjetëra flamuj palestinezë u valëviten jashtë rezidencës së presidentit amerikan, me pjesëmarrësit që bënë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza dhe mundësimin e ndihmave për civilët.

Një protestë e ngjashme, por me numra shumë të mëdhenj pjesëmarrësish u mbajt dhe në rrugët e Londrës, e cila u shoqërua nën masa shumë të rrepta sigurie.

Sipas organizatorëve, më shumë se 200 mijë persona u mblodhën në kryeqytetin britanik me apelin e vetëm “Palestina e Lirë”.A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu