Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 40%
  • Modern 7%
  • I trashëguar 13%
  • Unik 40%

Nisin festimet e 16-vjetorit, presidenti i pavarësisë, Sejdiu promovoi librin "Ora e Kosovës"

Nga A2 CNN
14 Shkurt 2024, 23:27 | Kulturë

Në kuadër të shënimit të 16-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, është promovuar libri “Ora e Kosovës: Pavarësia dhe Shtetndërtimi” me autor ish-presidentin Fatmir Sejdiu.

Në ceremoni morën pjesë presidentja Vjosa Osmani dhe ish-dy presidentet Alfred Moisiu dhe Bamir Topi, si dhe ish-shefi i UNMIK-ut Juakim Reker.

Osmani tha se presidenti Sejdiu paraqitet si kronikë e saktë e zhvillimeve, në atë kohë pavarësia eci në një teh të shpatës.

Ish shefi UNMIK-ut, Juakim Ruyker nënvizoi se ishte me fat Kosova që kishte një president të tillë.

Ish-presidenti Topi vlerësoi botimin si një vepër shkencore, ndërsa theksoi se presidenti Sejdiu është një figurë e shquar në momente shumë historike të kombit tonë. Presidenti Moisiu, theksoi se ky është libër i qartë i shtet-ndërtimit të Kosovës dhe bënë shumë bindës në rreshtimin e ngjarjeve në mënyrë më të saktë.

Autori, ish-presidenti Sejdiu, librin e nis me dhunën nga regjimi serb, dhe organizimet politike, si ngjarje me ndikim si ajo e sakrificës në Prekaz të familjes Jashari si dhe kontributin historik të presidentit Rugova.

Ai pati një porosi për presidenten Osmani që të shtojnë miqtë e shtetit të Kosovës.

A2 CNN Livestream

A2 Business