Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 42%
  • Modern 8%
  • I trashëguar 8%
  • Unik 42%

AAK kërkon dorëheqjen e Kurtit, Haradinaj: Të shkojmë në zgjedhje, situata me SHBA e rëndë

Nga A2 CNN
16 Shkurt 2024, 20:59 | Politikë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Albin Kurti. Ai tha se deklaratat e ambasadorit amerikan, Jeff Hovenier, që përgenjështroi Kurtin tregojnë për situatën e rëndë.

“Kur të thotë që nuk është e vërtetë ajo që ka thënë tjetri ju e dini çfarë nënkupton kjo, e me ardh diskutimi deri në atë nivel sa me i thënë njëri-tjetrit nuk është e vërtetë diçka është e rëndë në marrëdhënie", tha Haradinaj.

Haradinaj tha se në këtë rast është më mirë që populli të marrë fatet e vendit në dorë dhe të vendosë për një Qeveri të re.

“Ju e dini se unë kam dhënë dorëheqje dy herë, në rrethana pak të detyrueshme por kam dhënë dorëheqje. Do të ishte zgjidhje dorëheqja e kryetarit të qeverisë në situatën që është tash”, shtoi kreu i AAK.

Haradinaj këto deklarata i bëri të premten, pasi koalicioni AAK-Nisma, nënshkruan marrëveshjen politike me Listën Konservative, e cila do t’i bashkohet listës zgjedhore përzgjedhjet parlamentare.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli