Po ndërtonin “shtëpi bari”, arrestohen tre të rinj shqiptarë në Angli

Nga A2 CNN
17 Janar 2024, 18:06 | Kronikë
Po ndërtonin “shtëpi bari”, arrestohen tre të rinj
Alberto Loka, Riza Manuka dhe Besard Muça

Tre të rinj shqiptarë, të gjetur të fshehur në papafingo të një shtëpie kur policia e bastisi atë. Alberto Loka, Riza Manuka dhe Besard Muça, ishin në procesin e krijimit të ndërmarrjes së re të paligjshme kur policia zbuloi pronën në Darlington.

Të tre u arrestuan në vendngjarje pasi u gjetën me 51 rrënjë kanabis në një dhomë dhe u gjetën gjithashtu pajisje jetike të rritjes pas bastisjes së 10 gushtit të vitit të kaluar. Hetuesi i tha gjykatës se policia zbuloi gjithashtu se banda po merrte ilegalisht energji elektrike kur kontrolluan shtëpinë në rrugën Brinkburn.

Gjykata dëgjoi se si bimët kishin një vlerë nominale prej 510 £, por pasi të piqeshin, ishin në gjendje të prodhonin kanabis me një vlerë prej 26,000 £. Policia gjeti tre telefona celularë, por nuk mundi të hynte në iPhone-in e Lokës pasi ishte i mbrojtur me fjalëkalim. Dy celularët e tjerë treguan një telefonatë të rregullt mes Manukës dhe Muçës.

Loka, 26-vjeçari Manuka dhe Muca, 24-vjeç, u deklaruan fajtorë për përfshirje në kultivimin e kanabisit. Chris Baker, që përfaqëson 24-vjeçarin Loka, tha se klienti i tij ishte një emigrant i paligjshëm që e kishte pranuar fajin në rastin e parë.

Ndërsa avokati Shaun Dryden, që përfaqësonte Muçën, tha se klienti i tij kishte qenë në vend për rreth 12 muaj në mënyrë të paligjshme përpara se të arrestohej dhe të lihej në paraburgim. Manuka u përfaqësua gjatë seancës së dënimit dhe pranoi çështjen e ngritur nga prokuroria.

Regjistruesi Richard Herrmann u tha të pandehurve se ata po trajtoheshin të gjithë si fermerë të nivelit të ulët pa asnjë ndikim tek ata që ishin mbi ta në zinxhirin e furnizimit ndërsa ai i dënoi. Të tre të pandehurit u burgosën për 12 muaj, por u tha se do të shërbenin vetëm disa javë të tjera në paraburgim pasi kishin qenë në paraburgim për pesë muaj.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu