"Shqiponjat" arrestojnë 3 të rinj në Tiranë, autorë të disa grabitjeve në kryeqytet, në banesë i gjejnë edhe kanabis

Nga A2 CNN
7 Janar 2024, 11:25 | Kronikë

"Shqiponjat" arrestojnë 3 të rinj në Tiranë,

Tre të rinj janë vënë në pranga nga policia e Tiranës, pasi janë identifikuar si autorë të disa vjedhjeve në kryeqytet.  Të arrestuarit, një 19-vjeçar dhe dy 17-vjeçar iu kanë vjedhur me dhunë disa personave shuma të ndryshme parash.

Gjatë kontrollit të banesës së njërit prej 17-vjeçarëve policia gjeti doza me lëndë narkotike kanabis, të cilat u sekuestruan cilësinë e provës materiale.

NJOFTIMI I POLICISË:

Shërbimet e DVP Tiranë angazhim maksimal për të garantuar sundimin e ligjit në territor, goditjen e veprimtarive kriminale në fushën e vjedhjes së pronës dhe pasurisë dhe vënien përpara përgjegjësisë penale të shtetasve që i kryejnë ato.

Finalizohet operacioni policor i koduar "January", nga Komisariati Nr. 2, Nr. 1, Nr. 3 dhe Forca e Posaçme "Shqiponja". Vodhën me dhunë, shuma të ndryshme parash, identifikohen dhe vihen në pranga 3 autorët e dyshuar.

Zbardhen dhe dokumentohen 4 raste vjedhjesh, të dyshuara të kryera nga 3 të arrestuarit. Sekuestrohen doza me lëndë narkotike kanabis, që iu gjetën në banesë, gjatë kontrollit nga Policia, njërit prej të arrestuarve.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 2, Nr. 1, Nr. 3, dhe të Forcës së Posaçme "Shqiponja", në vijim të punës për garantimin e sundimit të ligjit në territor, pas informacioneve të marra se në zona të ndryshme të Tiras, tre shtetas kishin kryer tre vjedhje me dhunë, kanë organizuar punën për identifikimin dhe kapjen e autorëve të dyshuar dhe si rezultat kanë vënë në pranga shtetasin E. Sh., 19 vjeç, si dhe dy të mitur të moshës 17 vjeç, të tre banues në Tiranë.

Nga veprimet hetimore të kryera ka rezultuar se këta shtetas, ditët e fundit, iu kanë vjedhur me dhunë, disa shtetasve, shuma të ndryshme parash. Nga hetimet e kryera ka rezultuar se 3 të arrestuarit janë autorë të dyshuar të 4 vjedhjeve të ndodhura ditët e fundit, në disa lagje të Tiranës.

Gjatë kontrollit të banesës së njërit prej 17-vjeçarëve, shërbimet e Policisë, gjetën doza me lëndë narkotike kanabis, të cilat u sekuestruan cilësinë e provës materiale. Po punohet për dokumentimin e vjedhjeve të tjera që mund të jenë kryer nga këta shtetas. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Loneta Progni