Sondazh: Sa të kënaqur jeni me cilësinë e arsimit në vend?
  • Shumë 12%
  • Pak 14%
  • Aspak 74%

Skandali përfshin Miss Indonezinë, konkurrentet akuzojnë organizatorët për ngacmim seksual

Nga A2 CNN
9 Gusht 2023, 08:23 | Showbiz
Skandali përfshin Miss Indonezinë, konkurrentet akuzojnë

Skandali ka përfshirë spektaklin e bukurisë Miss Universe Indonezia, ku disa nga konkurrentet kanë kallëzuar në polici organizatorët e këtij eventi për ngacmim seksual.

Në kallëzim shkruhet se organizatorët iu kanë kërkuar vajzave të zhvishen totalisht, dy ditë para finales, për të kontrolluar nëse i ishin nënshtruar ndonjë operacioni plastik për zmadhimin e gjoksit apo kishin celulit dhe tatuazhe.

“Ndjej se të drejtat e mia janë shkelur. Kjo gjë ka ndikuar shumë tek unë. Kam pasur probleme me gjumin prej asaj dite”, rrëfen një nga konkurrentet.

Policia në Xhakarta lëshoi ​​një deklaratë për rastin duke thënë se do të zhvillojë një hetim të thelluar, teksa një gjë e tillë u premtua dhe nga drejtuesja e Organizatës Miss Universe Indonesia, Poppy Capella.

Në konferencën për shtyp të së hënës, një nga vajzat që ka bërë kallëzim u shpreh se kontrollet trupore iu ishin bërë në një dhomë të mbyllur, ku ishin të pranishëm edhe disa burra. “Dera”, rrëfen ajo, “nuk ishte mbyllur plotësisht, duke u dhënë njerëzve nga jashtë mundësinë për të parë”.

Ndërsa konkurset e bukurisë janë lejuar prej kohësh në Indonezi, organizatorët janë të kujdesshëm që të mos ofendojnë pjesët konservatore të shoqërisë. Në vitin 2013, konkursi i Miss World anuloi paradën me bikini kur u organizua në vendin kryesisht mysliman.

Ditari A2 CNN