Vendi me emrin më të gjatë në botë

Nga A2 CNN
17 Gusht 2023, 08:56 | Lifestyle

Kur udhëtojmë jashtë shtetit, zakonisht jemi kuriozë të vizitojmë emblemat e qytetit të ri ku po shkojmë, të mësojmë disa nga zakonet e tij, të shijojmë gastronominë vendase dhe të përpiqemi të mësojmë disa fjalë të gjuhës vendase.

Por, kjo detyrë ndonjëherë mund të bëhet e vështirë nga pamundësia e disa fjalëve. Për shembull, nëse udhëtoni në Zelandën e Re dhe dëshironi të vizitoni kodrën në komunën e Porangahau, do t'ju duhet ta shkruani me kujdes emrin sepse shqiptimi i tij është pak të thuash i vështirë. Me 85 shkronja, është vendi me emrin më të gjatë në botë dhe megjithëse është shkurtuar si Kodra Taumata, emri i tij origjinal është Taumatawhakatangihangakoauauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu.

Ky emër e ka origjinën nga një luftëtar i quajtur Tamatea, kreu i një fisi Maori, i cili, sipas legjendës, pasi humbi vëllain e tij në një përleshje, kaloi shumë kohë duke luajtur fyellin në kodër në kujtim të tij. Maoritët donin të emërtonin vendin për nder të tij dhe zgjodhën këtë emërtim të gjatë, që përkthehet në shqip “maja ku Tamatea, njeriu me gjunjë të mëdhenj, i cili rrëshqiti, u ngjit dhe gëlltiti malet, i njohur si gllabëruesi i tokave, luajti flautin për të dashurin tuaj”.

Kjo kodër, rreth 300 metra e lartë, është mjaft e njohur për vizitorët në ishullin verior të Zelandës së Re, pasi ka shumë kureshtarë që vijnë çdo vit.

Vende të tjera me emra të gjatë

Nëse udhëtojmë në Uells, konkretisht në ishullin Anglesey, mund të gjejmë një qytet emri i të cilit ka as më shumë e as më pak se 58 shkronja. Rreth 3 000 banorët e saj e njohin atë si Llanfair PG, por emri i tij i vërtetë është Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.

Për të lehtësuar shqiptimin për turistët, në hyrje të qytetit, ata kanë vendosur një tabelë në të cilën mund të shihet një guidë fonetike duke shpjeguar se ky emër kurioz shqiptohet Llan-vire-pooll-guin-gill-go-ger-u-queern-drob-ooll-llandus-ilio-gogo-goch.

A2 CNN Livestream

A2 Business