12 ditë udhëtim në timonin e anijes së naftës, mbijetojnë emigrantët që synonin Spanjën

Nga A2 CNN
29 Nëntor 2022, 16:17 | Bota
12 ditë udhëtim në timonin e anijes së naftës,

Tre emigrantë afrikanë udhëtuan në timonin e një anijeje për të arritur në ishujt Kanarie të Spanjës.

Sipas autoriteteve spanjolle, ata kishin simptoma të dehidratimit dhe hipotermi dhe u transferuan në një spital për kujdes mjekësor.

Ata ishin ulur në timonin e cisternës së naftës Alithini II, e cila u nis nga Lagos i Nigerisë, më 17 nëntor dhe mbërriti në Las Palmas të hënën.

Las Palmas është kryeqyteti i Gran Canaria, një nga ishujt Kanarie të Spanjës, i vendosur në brigjet veriperëndimore të Afrikës.

Historikisht, ishujt kanë qenë një portë e njohur për migrantët afrikanë që përpiqen të arrijnë Evropën pasi janë vetëm 100 kilometra në perëndim të Marokut në pikën e tyre më të afërt me kontinentin afrikan.

Të dhënat spanjolle tregojnë se migrimi nga deti në arkipelag u rrit me 51% në pesë muajt e parë të vitit në krahasim me 2021.

Ndonëse jashtëzakonisht të rrezikshme, nuk është hera e parë që udhëtarët me arratisje gjenden duke udhëtuar në timonin e anijeve tregtare për në Ishujt Kanarie.

Vitin e kaluar, një djalë 14-vjeçar nigerian u intervistua nga gazeta spanjolle El País pasi mbijetoi dy javë në timonin e një anijeje. Edhe ai ishte nisur nga Lagos. Në tetor 2020, katër persona të tjerë u gjetën nga policia në Las Palmas pasi kishin udhëtuar nga Lagos për 10 ditë në timonin e një cisterne nafte.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi