Sondazh: Ku do e kaloni natën e ndërrimit të viteve?
  • Famije 76%
  • Restorant/bare 7%
  • Jashtë vendit 17%

Kush është Pavel, i biri i Yevgeny Prigozhin, që “po lëviz gurët” për t’u bërë kreu i ri i Wagner

Nga A2 CNN
2 Tetor 2023, 08:12 | Bota
Kush është Pavel, i biri i Yevgeny Prigozhin, që “po

Pavel Prigozhin, djali 25-vjeçar i Yevgeny Prigozhin, ka bërë lëvizje për të marrë përsipër komandën e Grupit Wagner. Ai është duke negociuar me gardën kombëtare ruse, Rosgvardia, për ribashkimin e organizatës mercenare në luftime në Ukrainë, tha Instituti për Studimin e Luftës, duke cituar një kanal të njohur Telegram të lidhur me grupin.

Masa do të sigurojë një lider alternativ për komandantin e Wagner, Andrey Troshev, i cili është nënshkruar me Ministrinë e Mbrojtjes dhe është përqafuar publikisht nga Vladimir Putin. Ajo tregon se disa personel të Wagner janë të interesuar të mblidhen rreth një alternative të lidhur me Prigozhin ndaj Kremlinit dhe Troshev të lidhur me Ministrinë e Mbrojtjes.

“Është e paqartë se çfarë mendon Kremlini për marrëdhëniet midis elementeve të Wagner dhe qeverisë ruse”, tha ISW.

Rosgvardia është drejtpërdrejt në varësi të administratës presidenciale, gjë që e bën të rëndësishëm “përqafimin publik” të Putinit të Troshev dhe nënshtrimin e elementeve Wagner ndaj Ministrisë së Mbrojtjes ruse.

Megjithatë, ISW citoi një burim Wagner që raportonte se negociatat midis Pavel Prigozhin dhe gardës kombëtare përfshinin grupin paraushtarak që ruante emrin, simbolet, ideologjinë, komandantët dhe menaxhimin e tij.

Ditari A2 CNN