Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 13%
  • Kujdesi familjar 75%
  • Ndikimi i shoqërisë 13%

Sulmi i Hamasit, Irani: Nuk kemi përgjegjësi, puthim duart e atyre që e planifikuan

Nga A2 CNN
10 Tetor 2023, 11:43 | Bota
Sulmi i Hamasit, Irani: Nuk kemi përgjegjësi, puthim duart e atyre

Irani mohon përfshirjen në sulmet vdekjeprurëse të Hamasit kundër Izraelit, ditën e shtunë. Por, gjatë një fjalimi, lideri suprem, Ajatollahu Ali Khamenei, deklaroi se i “puthte dorën atyre që planifikuan dhe sulmuan regjimin Zionist”.  

Irani, i cili nuk e njeh shtetin e Izraelit, është mbështetës dhe financues i grupit militant islamik të Hamasit, të cilit i mundëson armatime dhe trajnime. Khamenei vlerësoi atë që i cilësoi si dështim të pandreqshëm të ushtrisë dhe aparatit izraelit të inteligjencës.

Mbështetja e kauzës palestineze ka qenë një shtyllë e Republikës Islamike që prej revolucionit të vitit 1979 dhe një mënyrë e vendit të dominuar nga shiitë, për ta pozicionuar veten si lider të botës myslimane. 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli