3 përbërës që duhet të ketë kujdesi për lëkurën tuaj të vjeshtës dhe pse

Nga A2 CNN
13 Tetor 2023, 17:41 | Lifestyle
3 përbërës që duhet të ketë kujdesi për

Stina e vjeshtës është koha e përkryer për t’u fokusuar në eksfolimin dhe ushqimin e lëkurës. Të pastrojmë lëkurën tonë në thellësi, pa i hequr hidratimin e nevojshëm dhe më pas ta përgatisim siç duhet që të mbetet me shkëlqim dhe e mbrojtur. Kjo është ajo që çdo vajzë dëshiron.

Në këtë artikull do të shohim disa nga përbërësit thelbësorë që duhet të ketë rutina jonë e kujdesit të vjeshtës, të cilët mbulojnë nevojat e të gjitha llojeve të lëkurës dhe japin një rezultat.

Në fund të fundit, pa kujdesin e duhur të lëkurës, sado të investojmë në grim dhe trajtime, nuk mund të marrim rezultatet më të mira. Kujdesi për lëkurën është baza.

Pastrues hidratues
Pastruesit që heqin çdo gjurmë vaji nga lëkura mund të irritojnë lëkurën dhe të shkaktojnë edhe më shumë yndyrë. Sidomos në muajt e vjeshtës dhe dimrit, është e rëndësishme të investoni në një pastrues më hidratues, qoftë në formë kremi apo balsami. Në këtë mënyrë ju mund të keni një fytyrë të pastër, por në të njëjtën kohë të hidratuar dhe me shkëlqim.

Maska
Duke folur për hidratimin dhe shkëlqimin, ky është sezoni kur maskat kthehen në lojë. I donim pas pushimeve, ku i dhanë një shtysë lëkurës sonë të dehidratuar dhe tani është koha për t’i rritur me lëndë ushqyese si niacinamide dhe acidi hialuronik. Ju mund të gjeni një mori opsionesh dhe të zgjidhni atë që i përshtatet më mirë lëkurës tuaj. Brenda një kohe të shkurtër, me një maskë mbuloni pjesën e hidratimit, të ushqyerit dhe anti-plakjen, duke zgjedhur përbërjen e duhur.

Acidi Hialuronik
Acidi hialuronik mund të jetë i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës dhe të sigurojë hidratim të thellë pa e rënduar lëkurën tuaj. Përveç kësaj, është ideale, qoftë për mëngjes – mbrëmje, qoftë si bazë para make up-it tuaj. Është një përbërës që rrit elasticitetin dhe lagështinë, dhe ofron pikërisht atë që lëkura jonë ka nevojë në baza ditore.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi