Sondazh: Cilat janë aktivitetet tuaja gjatë fundjavës?
  • Sport 13%
  • Me miqtë dhe familjen 53%
  • Rri në shtëpi 33%

“Unaza e zjarrit” godet sërish, tërmet i fuqishëm në Filipine

Nga A2 CNN
13 Tetor 2023, 09:37 | Bota
“Unaza e zjarrit” godet sërish, tërmet i fuqishëm

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.2, sipas vlerësimit fillestar të Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së (USGS), ka tronditur ndërtesat në kryeqytetin e Filipineve.

Autoritetet paralajmërojnë se ekziston rreziku i dëmtimeve dhe lëkundjeve të mëvonshme, njoftojnë mediat e huaja.

Tërmeti, me një thellësi fokale të cekët, u përqendrua rreth 100 kilometra në jug të kryeqytetit Manila dhe u regjistrua në orën 08:24 (ora lokale), duke detyruar shumë punëtorë të dilnin nga ndërtesat e zyrave dhe të dilnin në rrugë.

Tërmete regjistrohen çdo ditë në Filipine, një vend në “unazën e zjarrit” të Oqeanit Paqësor, një zonë me aktivitet intensiv sizmik dhe vullkanik.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani