Sondazh: Cilat janë aktivitetet tuaja gjatë fundjavës?
  • Sport 13%
  • Me miqtë dhe familjen 53%
  • Rri në shtëpi 33%

Izraeli publikon videon: Ja provat që raketat mbi spitalin Al-Ahli u lëshuan nga Rripi i Gazës

Nga A2 CNN
18 Tetor 2023, 14:51 | Bota

Të paktën 500 persona kanë humbur jetën si pasojë e një sulmi me raketa mbi një spital në Gaza. Megjithatë, Izraeli deri më tani nuk e ka pranuar autorësinë e sulmit.

Pasditen e së mërkurës, është publikuar edhe një video me anë të së cilës, Izraeli mohon kategorikisht autorësinë për bombardimin e spitalit të enjten mbrëma.

Videoja, e cila thuhet se është filmuar nga kamerat e Channel 12, i cili është një nga kanalet televizive më të mëdhenj në vend, tregon Rripin e Gazës. Sipas Izraelit, në video duket qartë vendi nga janë lëshuar raketat dhe spitali që ishte shënjestra.

Pra, sipas Izraelit, raketat erdhën nga Rripi i Gazës, në drejtim të spitalit.

Sulmi në spital ka nxitur reagimin e ashpër të botës arabe duke çuar në anulimin e një takimi mes presidentit amerikan Joe Biden që qëndron sot në Izrael, mbretit Abdullah të Jordanisë, liderit egjiptian Abdul Fattah al-Sisi dhe presidentit palestinez Mahmud Abas.

For those of you still questioning what happened at the al-Ahli Hospital in #Gaza last night, we have receipts.

Watch: pic.twitter.com/n7yN68WyAv

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani