Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 27%
  • 1 mars 45%
  • Nuk e uroj 27%

Furnizonin farmacitë me ilaçe kontrabandë, pranga 16 personave, sekuestrohen 50 mijë euro

Nga A2 CNN
21 Tetor 2023, 12:20 | Kronikë
Furnizonin farmacitë me ilaçe kontrabandë, pranga 16 personave,

Policia ka vënë në pranga 16 persona dhe dy të tjerë u shpallën në kërkim, me akuzën e tregtimit  dhe magazinimit të ilaçeve të kontrabanduara. Sipas hetimeve disamujore rezulton që grupi kontrabandonte ilaçe nga Greqia, Italia dhe Kosova dhe i tregonte në farmacitë e qyteteve të Shqipërisë.

Ndërkohë Policia sekuestroi në disa banesa dhe farmaci në Tiranë, Elbasan, Fier dhe Vlorë medikamente të ndryshme pa pullë fiskale me vlerë rreth 50 mijë euro.

Në pranga kanë përfunduar Devis Beqiri, Gentian Beqiri, Erjon Bajramaj, Dinë Thaqi, Ermal Merdani,   Lorin Bregoniva, Almed Hoxha, Elton Qorri, Albi Dyrmishi, Florian Muçogalli, Saimir Dervishi, Admir Hoxha, Gëzim Hoxha, Artur Spaho, Tomor Mustafaj, Albert Bakaj.

A2 CNN ka siguruar dosjen e përgjimeve të prokurorisë ku zbulohet skema e kontrabandës, nga porositë me Whatsapp tek dorëzimi nëpër furnizues, të cilët më pas i shpërndanin nëpër farmaci sipas porosive dhe ku shiteshin me çmime të larta.

Njoftimi i Policisë Tiranë

Finalizohet me sukses nga Sektori për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme të Operacioneve Speciale dhe Kërkimit, në drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, operacioni policor i koduar “Rrugëtimi”.    

Tregtonin dhe magazinonin medikamente mjekësore, të dyshuara të kontrabanduara, vihen në pranga 16 shtetas.

Shpallen në kërkim 2 të tjerë.

Sekuestrohen medikamentet e ndryshme mjekësore, të dyshuara të kontrabanduara, me vlerë rreth 50000€.

Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme të Operacioneve Speciale dhe Kërkimit, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kontrabandës me mallra të ndryshme, pas një pune hetimore disamujore, ndjekur me metoda speciale të hetimit, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Rrugëtimi”.

Si rezultat i tij u ekzekutuan masat e sigurisë “Arrest në burg”, për shtetasit:

– D. B., 39 vjeç, G. B., 45 vjeç, E. B., 35 vjeç, D. Th., 40 vjeç, E. M., 42 vjeç, të gjithë banues në Tiranë.

Gjithashtu u ndaluan shtetasit L. B., 41 vjeç, banues në Fier, F. M., 36 vjeç, banues në Berat, A. H., 51 vjeç, E. Q., 44 vjeç, A. D., 45 vjeç, , S. D., 31 vjeç, A. H., 45 vjeç, G. H., 64 vjeç, A. S., 56 vjeç, T. M., 30 vjeç, A. B., 38 vjeç, banues në Tiranë.

Gjithashtu, u shpallën në kërkim shtetasit A. C., dhe L. B.

Nga verifikimet e kryera ka rezultuar se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, tregtonin medikamente të ndryshme mjekësore të kontrabanduara, nga Greqia, Italia dhe Kosova, të cilat më pas i shisnin në farmaci të ndryshme në Tiranë, Elbasan, Fier, dhe Vlorë, me çmime shumë të larta.

Gjatë kontrolleve të ushtruara në kuadër të këtij operacioni, në disa banesa dhe farmaci në Tiranë, Elbasan, Fier dhe Vlorë, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale, sasi të konsiderueshme medikamentesh mjekësore, pa pullë fiskale nga Agjencia Kombëtare e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore, me vlerë rreth 50000 euro.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli