Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 38%
  • Tre herë në javë 25%
  • Vetëm në fundjavë 6%
  • Asnjëherë 31%

Izraeli “i bindet” ShBA-ve për të shtyrë pushtimin tokësor të Gazës

Nga A2 CNN
25 Tetor 2023, 17:13 | Bota

Izraeli “i bindet” ShBA-ve për të shtyrë pushtimin

Ndërhyrja e Shteteve të Bashkuara duket se ka bindur Izraelin që të vonojë pushtimin tokësor të Gazës për momentin, në mënyrë që ShBA të nxitojnë mbrojtjen raketore në rajon.

Sipas mediave amerikane, Pentagoni po punon për të vendosur rreth 11 sisteme të mbrojtjes ajrore në rajon, duke përfshirë trupat amerikane të stacionuara në Irak, Siri, Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Zyrtarët izraelitë, sipas botimit, kanë rënë dakord me kërkesat e SHBA-së për të pritur derisa këto sisteme të vendosen, potencialisht brenda kësaj jave. Të dielën, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi se Uashingtoni do të hakmerrej nëse trupat amerikane do të shënjestroheshin gjatë luftës Izrael-Gaza.

Mund të dëgjoni më poshtë podcast-in The Take të Al Jazeera-s për të mësuar më shumë rreth vonesës së raportuar të ofensivës tokësore të Izraelit.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi