Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 27%
  • 1 mars 45%
  • Nuk e uroj 27%

Rrahu mësuesen me karrige, reagon ministrja e Arsimit

Nga A2 CNN
25 Tetor 2023, 17:06 | Aktualitet
Rrahu mësuesen me karrige, reagon ministrja e Arsimit

Ministrja e Arsimit, Ogerta Manastirliu reagoi në lidhje me ngjarjen e rëndë që u regjistrua mëngjesin e së mërkurës në një gjimnaz në Lezhë, ku një mësuese u godit me karrige nga një nxënës, pas një konflikti verbal që patën gjatë orës së mësimit.

Manastirliu shkruan se është tepër e tronditur nga kjo ngjarje, duke shtuar se çdo akt dhune në shkolla nuk do të tolerohet.

“Jam shumë e shqetësuar dhe e tronditur nga ngjarja e sotme në shkollën “Hydajet Lezha” në qytetin e Lezhës, një ngjarje totalisht e papranueshme dhe e patolerueshme, ashtu siç është i papranueshëm çdo akt dhune, në mjediset tona të mësimdhënies.

I jam pranë mësuese Majlindës në këto momente dhe i uroj shërim sa më të shpejtë. Kjo ngjarje e rëndë duhet të na bëjë të reflektojmë dhe të angazhohemi edhe më shumë për forcimin e mekanizmave institucionalë, për mbështetjen psiko-emocionale të nxënësve, komunikimin efektiv, rritjen e ndërgjegjësimit në shkollë, në familje, në komunitet, me qëllim që të garantojmë një mjedis të sigurt dhe të shëndetshëm për nxënësit dhe mësuesit tanë.

Na takon të gjithëve si shoqëri, të kontribuojmë për fuqizimin e trinomit aq shumë të rëndësishëm, mësues-nxënës-prind, për të garantuar respektin e merituar për figurën e mësuesit dhe një mjedis sa më të shëndetshëm e të sigurt në shkolla, në mënyrë që institucionet arsimore si vatrat e dijes të garantojnë arsim cilësor, dhe të edukojnë e të përgatisin brezin e ri, me vlerat më të larta të kulturës dhe qytetarisë”, shprehet ministrja.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli