5 destinacione dhe 5 këshilla për ata që duan të udhëtojnë vetëm

Nga A2 CNN
24 Shkurt 2023, 17:03 | Lifestyle

Të paktën një herë në jetë, keni menduar të hiqni dorë nga të gjithë dhe gjithçka për të udhëtuar vetëm. Kjo është për shkak se "udhëtimet solo" tani janë bërë një trend i zakonshëm, i zgjedhur nga një numër në rritje i njerëzve.

Dhe nëse një dekadë më parë, shoqëria e partnerit, miqve dhe familjes dukej si një parakusht i pashmangshëm për udhëtime, si jashtë ashtu edhe në Shqipëri, sot shumë vendosin të paketojnë valixhet dhe të largohen vetëm.

Arsyet që çojnë në nisjen e një udhëtimi të këtij lloji janë të  ndryshme. Nga liria më e madhe në zgjedhjen e destinacionit tuaj dhe itinerari që pasqyron interesat tuaja, deri te nevoja për të pasur më shumë mundësi për të takuar njerëz vendas dhe për të ndërvepruar me udhëtarë të tjerë.

Është një përvojë unike që jep një këndvështrim të ri për vendet e vizituara dhe gjithashtu për jetën, ndihmon për të njohur njëri-tjetrin më mirë dhe për të përmirësuar vetëvlerësimin.

1. Petra, sharmi mijëvjeçar i Jordanisë

E njohur veçanërisht për mikpritjen e njerëzve të saj, Jordania është një destinacion plot hijeshi dhe i përsosur për të udhëtuar vetëm.

Një ndalesë që nuk duhet humbur është Petra, i ashtuquajturi "Qyteti Rozë", një nga shtatë mrekullitë e botës moderne, ku bukuria befasuese e botës antike ndërthuret me veçantinë e peizazhit të luginës së shkretëtirës së Wadi Rum.

2. Tajlanda, dedikuar relaksimit dhe ujit të pastër kristal

Njerëzit  miqësorë, siguria e vendit dhe lehtësia e udhëtimit  e bëjnë Tajlandën një destinacion ideal për një udhëtim të vetëm. Ishulli i Phuket, në veçanti, është zgjidhja perfekte nëse jeni duke kërkuar për relaksim. "Perla e Andamanëve" magjeps turistët me plazhet me rërë shumë të gjatë të rrethuar nga gjelbërimi dhe uji i pastër kristal i Oqeanit Paqësor. Ata që duan detin dhe cirk do të gjejnë parajsën e tyre në tokë në këtë vend.

3. Malta, në qendër të Mesdheut

Malta është zemra rrahëse e Mesdheut. Lehtë i aksesueshëm me transport publik dhe i sigurt , ai është një destinacion i përsosur për  udhëtarët e vetëm. Shpirti evropian (kryesisht anglez dhe italian) përzihet në mënyrë të përkryer me atë arab në tre ishujt që përbëjnë këtë vend: Malta, Gozo (qendra rurale kushtuar peshkimit dhe bujqësisë) dhe Comino (kryesisht i pabanuar).

4. Zagrebi, mes artit dhe kafesë

Kroacia është një vend ideal për udhëtime vetëm falë lidhjeve të shkëlqyera rrugore, dashamirësisë së banorëve të saj dhe çmimeve të arsyeshme. Megjithatë, Kroacia shoqërohet shpesh me vapën e verës dhe me mijëra argëtime, duke u harruar në kryeqytetin e saj, Zagrebin. I vendosur në veriperëndim të vendit, qyteti nuk ka një profil të njohur menjëherë si Roma dhe Parisi dhe kjo është pikërisht pika e tij e fortë. Një largim në Zagreb do të thotë të përjetosh jetën lokale, si kafenetë e shumta të modës, fabrikat e lira të birrës, arti i rrugës ose festivalet e shpeshta të rrugës, pa ndjerë domosdoshmërisht presionin për të vizituar monumentet e qytetit.

5. Athina, historia në qendër

Vetëm për udhëtarët që e duan historinë, ka mënyrë më të mirë për të nisur ditët e tyre sesa me një pamje të mrekullueshme të Panteonit. Athina nuk është e njohur vetëm për vendet e saj ikonike arkeologjike, por gjithashtu dhe mbi të gjitha për shkallën e saj njerëzore. Nga Lycabettus në sheshin Syntagma, gjithçka është lehtësisht, si dhe në siguri të plotë, e arritshme pa mjete transporti. Në të vërtetë, bukuria e këtij kryeqyteti është humbja në rrugët e ngushta athinase dhe mirëpritja e ngrohtë! Dhe nëse doni të shijoni një klimë të vogël ishullore, thjesht drejtohuni në lagjen athinase të Anafiotika, e cila e ka marrë emrin nga ishulli cikladik i Anafit dhe karakterizohet nga shtëpitë e bardha, dyert blu dhe bugainvillea, rrugicat e Anafiotika kanë pamje nga Akropoli.

5 këshilla për të udhëtuar vetëm në siguri dhe qetësi

Të udhëtosh vetëm do të thotë të zgjedhësh destinacionin e duhur, por edhe të përgatitesh për një përvojë krejtësisht të re.

Piratin Viaggio, portali më i njohur i ofertave të udhëtimit në Itali, sugjeron 5 këshilla të dobishme  për t'u përgatitur në mënyrën më të mirë të mundshme dhe për t'u larguar me qetësi për " udhëtimin e vetëm".

1. Mendoni gjëra të vogla

Përpara se të niseni në një udhëtim të vetëm, është e dobishme të "stërvitni" veten duke pasur përvoja më të vogla vetëm, si një darkë ose një udhëtim ditor. Kjo sigurisht që do t'ju ndihmojë të fitoni besim dhe familjaritet më të madh me këtë lloj udhëtimi.

2. Informohuni

Një gjë tjetër që duhet të bëni përpara se të niseni, veçanërisht nëse jeni vetëm, është të mblidhni sa më shumë informacion që të jetë e mundur për destinacionin e zgjedhur, si të arrini atje dhe si të lëvizni atje. Është gjithashtu e rëndësishme të lexoni rishikimet e strukturave në të cilat vendosni të qëndroni, si dhe çdo numër për raste urgjente.

3. Siguria së pari

Është thelbësore t'i kushtoni vëmendje gjatë udhëtimit në mënyrë që të mos bëheni "pre e lehtë" për hajdutët e xhepave apo kriminelët. Është gjithashtu e rëndësishme të ndani planet tuaja të udhëtimit me miqtë dhe familjen, në mënyrë që të mund të gjurmoheni gjithmonë.

4. Mos merrni shumë bagazhe

Shmangni të merrni me vete më shumë seç duhet pasi më pas do t'ju duhet ta mbani valixhen me vete. Megjithatë, një gjë që nuk duhet harruar absolutisht është një çantë e ndihmës së parë. Ajo mund të jetë gjithmonë e dobishme në rast të ngjarjeve të pakëndshme!

5. Mos planifikoni shumë dhe jini fleksibël

Të kesh një program udhëtimi është shumë i dobishëm, por, për të shijuar plotësisht përvojën, është e rëndësishme të lini hapësirë ​​për gjëra të reja duke dëgjuar këshillat e udhëtarëve të tjerë të vetëm ose vendasve, të cilët me siguri do të njohin atraksionet "e fshehura" nga turistët dhe restorantet nuk duhet t’ i humbisni.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani