Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 93%
  • Mungesa e kohës 0%
  • Mungesë motivimi 7%
  • Lodhja fizike 0%

Historike, anija kozmike “Odysseus” ulet në Hënë, zbulohet misioni i saj

Nga A2 CNN
23 Shkurt 2024, 06:56 | TeknologjiNjë anije kozmike e ndërtuar dhe e dërguar nga një kompani private  me bazë në Teksas u ul pranë polit jugor të Hënës të enjten. Kjo është ulja e parë e SHBA në sipërfaqen hënore në më shumë se gjysmë shekulli dhe e para e arritur ndonjëherë tërësisht nga sektori privat.

Aeroplani robotik me gjashtë këmbë, i quajtur Odysseus, u ul rreth orës 18:23. EST, thotë kompania dhe komentatorët e NASA-s në një transmetim të përbashkët të uljes nga qendra e operacioneve të misionit të Intuitive Machines në Hjuston.

Ulja, një ditë pasi anija kozmike arriti në orbitën hënore dhe një javë pas nisjes së saj nga Florida, u konfirmua nga sinjalet e transmetuara rreth 384,000 km deri në kontrollin e misionit.

Por komunikimi me mjetin mori disa minuta për t'u rivendosur dhe sinjali fillestar ishte i dobët, duke e lënë kontrollin e misionit të pasigurt për gjendjen dhe pozicionin e saktë të zbarkimit. Anija kozmike nuk ishte projektuar për të siguruar video live të ngjarjes.  Touchdoën erdhi pas një defekti të orës së 11-të me sistemin autonom të navigimit të anijes kozmike që kërkonte inxhinierë në terren të përdornin një zgjidhje të plotë.

Mjeti mban një sërë instrumentesh shkencore dhe demonstrime teknologjike për NASA-n dhe disa klientë komercialë të projektuar për të funksionuar për shtatë ditë me energji diellore përpara se dielli të perëndojë mbi vendin e uljes polare.

Zbarkimi i së enjtes përfaqësoi zbritjen e parë të kontrolluar në sipërfaqen hënore nga një anije kozmike amerikane që nga Apollo 17 në 1972, kur misioni i fundit i ekuipazhit të NASA-s në hënë u ul atje me astronautët Gene Cernan dhe Harrison Schmitt.

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli