CIA jep alarmin: Kina gati për të pushtuar Tajvanin deri në vitin 2027

Nga A2 CNN
27 Shkurt 2023, 07:25 | Bota
CIA jep alarmin: Kina gati për të pushtuar Tajvanin deri në vitin

Xi Jinping ka urdhëruar ushtrinë e tij të jetë gati për të pushtuar Tajvanin deri në vitin 2027. Por lideri i Pekinit, ka filluar të ketë dyshime për aftësinë e tij për ta bërë këtë pasi dëshmoi dështimin e Rusisë në Ukrainë. Kështu deklaroi kreu i CIA-s, William Burns, në një intervistë për televizionin amerikan Cbs në “Face the Nation”.

“Kina do të pushtojë Tajvanin në vitin 2027 apo ndonjë vit tjetër. Vlerësimi ynë deri më sot është se udhëheqësit dhe udhëheqësit e ushtrisë së Pekinit nuk janë të sigurt se do të jenë në gjendje të përfundojnë misionin", deklaroi ai.

Burns foli gjithashtu edhe për programin bërthamor të Iranit, i cili sipas tij ka përparuar shumë.

"Me sa dimë, ne nuk besojmë se lideri suprem i Iranit ka vendosur ende të rifillojë programin e armëve, i cili, sipas mendimit tonë, u pezullua ose u ndërpre në fund të vitit 2003. Por programet e pasurimit, padyshim që kanë përparuar shumë".

Ai më tej vuri në dukje se iranianët "kanë bërë një rrugë të gjatë, sa që do të ishte vetëm çështje javësh para se të mund të pasuroheshin 90 për qind, nëse do të vendosnin ta kalonin atë kufi. Gjithashtu, për sa i përket sistemeve raketore, aftësia e tyre për të ofruar një armë bërthamore pasi ta kenë zhvilluar atë gjithashtu ka përparuar, theksoi ai.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi