Sondazh: A duhet prindërit të publikojnë fotot e fëmijëve në rrjetet sociale?
  • Po 8%
  • Jo 92%

Ekskluzive/ Luigi Soreca, ambasadori i komanduar i BE

Nga A2 CNN
16 Gusht 2023, 18:46 | Politikë

A2 CNN ka mësuar ekskluzivisht se pas largimit të Christine Hohmann, Luigi Soreca do të rikthehet sërish në Shqipëri, si ambasador komanduar i Bashkimit Europian. Lajmi është konfirmuar zyrtarisht nga Komisioni Europian për gazetaren Fjorela Beleshi. Në përgjigjën e dhënë, thuhet se Soreca do të marrë detyrën në datën 1 shtator dhe do të drejtojë Delegacionin e BE-së në Tiranë deri në ardhjen e Shefit të ri të Delegacionit.

“Nga data 1 shtator, ambasadori Luigi Soreca do të drejtojë Delegacionin e BE-së në Tiranë deri në ardhjen e Shefit të ri të Delegacionit.

Përvoja dhe njohuritë e tij për vendin dhe rajonin do ta lejojnë atë të përfaqësojë Bashkimin Evropian në ngjarjet e ardhshme në kontekstin e procesit të zgjerimit

Dëshirojmë të falënderojmë ambasadoren Christine Hohmann për punën dhe kontributin e saj të jashtëzakonshëm në çuarjen përpara të procesit të anëtarësimit në BE për Shqipërinë”, thuhet në përgjigjen për A2 CNN.

Eksperienca e tij ishte kyçe për rikthimin e tij në Tiranë, pasi Soreca ka shërbyer si ambasador në vendin tonë për tre vite e shtatë muaj. Ai erdhi në Tiranë në shtator të vitit 2018, për t’u larguar në prill të 2022.

Diplomati rimerr këtë post pas largimit të Hohmann, e cila doli nga shërbimi diplomatik i Bashkimit Evropian, për t’u rikthyer si pjesë e diplomacisë së Berlinit zyrtar në Irak.

Përgjigja për A2 CNN nga Komisioni Europian
https://a2news.com/2023/06/29/largohet-nga-shqiperia-ambasadorja-e-be-christiane-hohmann/

Ditari A2 CNN