"Europa" pritet që të prodhojë oksigjen në Hënë

Nga A2 CNN
5 Janar 2023, 13:53 | Teknologji
"Europa" pritet që të prodhojë oksigjen në

Një makinë për prodhimin e oksigjenit në Hënë do të shkojë drejt hapësirës.

Agjencia Evropiane e Hapësirës po ndërton pajisjen për të testuar nëse astronautët mund të përdorin oksigjenin e bllokuar në regolitin hënor (shtresa e pluhurit dhe shkëmbinjve që mbulojnë sipërfaqen e hënës).

Pajisja pritet të arrijë në Hënë deri në vitin 2025, dhe nëse funksionon siç shpresohet, agjencia planifikon ta shtojë këtë teknologji duke ndërtuar një fabrikë për prodhimin e oksigjenit në Hënë në vitet 2030.

Përveç sigurimit të oksigjenit për njerëzit, makineria mund të ndihmojë gjithashtu në prodhimin e karburantit për anijen kozmike.

ESA shpreson të zbarkojë astronautët e saj të parë në Hënë përpara fundit të viteve 2030 dhe qëllimi i saj është të krijojë një prani afatgjatë të njerëzve në sipërfaqen hënore.

Kjo mund të çojë në zbulime të mëdha shkencore, nga ato që ndryshojnë kuptimin tonë për universin dhe vendin tonë në të. Po ashtu, ky eksperiment mund ta përgatisë njerëzimin për misione me ekuipazh në Mars dhe më gjerë, duke çuar në zbulime edhe më novatore.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Edicioni informativ nga Suela Demiri