Foto në celularin e Dumanit ishte porosi për vrasje, ish-shefi i hetimit u kërcënua pas arrestimeve

Nga A2 CNN
3 Qershor 2022, 12:04 | Kronikë
Foto në celularin e Dumanit ishte porosi për vrasje, ish-shefi i

Hetuesit kanë arritur të mësojnë se si ish-shefi i hetimit në Policinë e Elbasanit është kërcënuar me jetë, ndërsa fotoja e tij ishte dërguar te Nuredin Dumani që të eliminohej.

Në vitin 2020, dy ngjarje kriminale brenda një harku kohor të shkurtër tronditën Elbasanin. Vrasja e Emiljano Ramazanit dhe mikut të tij Regis Runaj çuan në pranga dy persona, Xhuljano Hoxha dhe Ergis Halili, ndërsa si organizator u akuzua Erion Alibej, i cili ndodhej në burg.

Hetimet e zhvilluara nga ish-drejtuesi i sektorit të vrasjeve prangosën tre persona, ndërsa ngjarjet ishin drejt zbardhjes. Pikërisht në këtë moment, mësohet se ka ndodhur dhe kërcënimi me jetë që i është bërë oficerit të policisë.

https://a2news.com/2022/06/01/plumbi-i-arte-fotoja-e-oficerit-ne-celularin-e-dumanit-policia-nuk-e-merr-ne-mbrojtje/

Burime pranë hetuesve thanë se fillimisht oficerit i është bërë kërcënim verbal në burgun ku mbaheshin të dyshuarit, ndërsa më pas porosia për eliminimin e tij kishte mbërritur në celularin e Nuredin Dumanit. Ka qenë Henrik Hoxhaj, bashkëpunëtori tjetër i drejtësisë, i cili ka dhënë detaje mbi ngjarjen dhe porosinë për eliminimin e oficerit, ndërsa Dumani ka konfirmuar gjithçka nëpërmjet fotografisë së tij.

Që prej kërcënimit verbal, i cili do të përkthehej në një tjetër kallëzim ndaj të dyshuarve, oficeri i Policisë u transferua në Drejtorinë e Përgjithshme, ndërsa ende nuk ka marrë mbrojtje për familjen e tij.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi