Imazhe të frikshme, banori i Akçadağ kap çarjen gjigante të malit, që zbulon intensitetin e tërmetit

Nga A2 CNN
8 Mars 2023, 10:45 | Bota

Ndërsa shumë male u zhvendosën në Malatya, e cila është një nga 11 provincat e prekura nga tërmetet në Kahramanmaraş, shumë metra të çara u krijuan në malet në një lartësi prej 1400 në rajonin ku ndodhen lagjet Aliceri - Resuluşağı të rrethit Akçadağ.

Duke thënë se ka imazhe të ngjashme në shumë pjesë të ndryshme të rrethit, Zafer Cahit Leventoğlu, një nga banorët e rajonit, tha:

"Unë e zura këtë vend në qendrën e qarkut Akçadağ me një celular 15 ditë më parë, kur bora u shkri. Ne e pamë se sa i fortë ishte tërmeti. Rruga e rrethit Levent ishte e mbyllur për transport për shkak të shkëmbinjve që u shkëputën nga malet. Allahu mos lejoftë që kombi ynë të përjetojë më vuajtje të tilla.”

https://a2news.com/2023/03/04/shkrirja-e-debores-nxjerr-ne-pah-carjen-e-frikshme-te-tokes-nga-termeti-ne-turqi/
https://a2news.com/2023/03/02/shikoni-carjet-e-frikshme-te-tokes-ne-malatya-copat-e-shkembinjve-pushtojne-rruget/
https://a2news.com/2023/02/17/termeti-ndan-fshatin-ne-dy-pjese-shtepite-perfunduan-ne-carjen-gati-3-metra/
https://a2news.com/2023/03/04/dolen-nga-shtepia-dhe-perfunduan-ne-carjen-e-krijuar-nga-termeti/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi