Kapet arsenal armësh në Gramsh, kush është poseduesi me probleme të theksuara me ligjin

Nga A2 CNN
1 Maj 2023, 10:08 | Kronikë
Kapet arsenal armësh në Gramsh, kush është poseduesi me

Policia e Shtetit njofton se ka kapur një arsenal armësh në Gramsh, ndërsa ka vënë në pranga poseduesin e tyre, një 53-vjeçar. Mësohet se, në kuadër të operacionit policor të koduar “Grabova” është arrestuar shtetasi Gjergji Sotiri.

Ky i fundit, sipas policisë, kanosi me armë zjarri bashkëshorten e tij dhe fëmijët, ndërsa është një person me precedentë të mëparshëm penalë.

Nga veprimet hetimore dyshohet se ky shtetas ka ushtruar dhunë fizike në mënyrë të përsëritur ndaj bashkëshortes së tij dhe fëmijëve të tyre, si dhe i ka kanosur ata me armë zjarri, për motive të dobëta.

"Gramsh/Sekuestrohet një arsenal armësh. Falë ndërhyrjes në kohë të shërbimeve të Policisë, u parandalua një ngjarje e rëndë kriminale në familje. Finalizohet operacioni policor i koduar "Grabova", i zhvilluar nga Komisariati i Policisë Gramsh, në bashkëpunim me Forcën Operacionale të DVP Elbasan.

Kanosi me armë zjarri bashkëshorten e tij dhe fëmijët, arrestohet në flagrancë 53-vjeçari, Gjergji Sotiri shtetas me precedent të mëparshëm kriminal. Policia gjen në banesën e kësaj familjeje dhe sekuestron një arsenal armësh të përbërë nga 5 armë zjarri, 1 armë gjahu dhe municion luftarak.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Gramsh, pas njoftimit se  një shtetas që banonte në fshatin Grabovë e Sipërme, kërcënonte bashkëshorten dhe fëmijët se do t’i vriste me armë zjarri, menjëherë kanë organizuar punën dhe kanë shkuar në adresën e dhënë.

Bazuar në informacionin e marrë për shtetasin që posedonte armë, në ndihmë të shërbimeve të Komisariatit të Policisë Gramsh kanë shkuar dhe shërbimet e Forcës Operacionale të DVP Elbasan. Falë ndërhyrjes në kohë të shërbimeve të Policisë, u bë i mundur parandalimi i një ngjarjeje të mundshme kriminale në familje.

Në kuadër të operacionit policor të koduar “Grabova”, shërbimet e Policisë arrestuan në flagrancë shtetasin Gj. S., 53 vjeç, banues në fshatit Grabovë e Sipërme, Gramsh, me precedent të mëparshëm kriminal, në fushën e narkotikëve, të armëmbajtjes pa leje dhe në fushën e vjedhjes.

Shërbimet e Policisë gjetën nl banesë dhe sekuestruan një arsenal armësh që posedonte ky shtetas, të përbërë nga 5 armë zjarri, 1 armë gjahu dhe municion luftarak.

Nga veprimet hetimore dyshohet se ky shtetas ka ushtruar dhunë fizike në mënyrë të përsëritur ndaj bashkëshortes së tij dhe fëmijëve të tyre, si dhe i ka kanosur ata me armë zjarri, për motive të dobëta.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan, për veprime të mëtejshme.", thuhet në njoftimin e Policisë së Shtetit.

https://a2news.com/2021/04/02/tregti-armesh-ne-varrimin-e-nehat-kulles/
https://a2news.com/2022/06/16/goditet-baza-e-prodhimit-dhe-modifikimit-te-armeve-ne-tirane/
https://a2news.com/2023/04/25/iu-gjet-nje-arsenal-armesh-qe-do-te-perdoreshin-per-krime-ne-kerkim-43-vjecari-ne-shkoder/

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024