Kush janë njerëzit e 5, 6, 7 dhe 8 miliardtë në Tokë?

Nga A2 CNN
15 Nëntor 2022, 12:45 | Bota

Kufiri prej 8 miliardë banorësh në planetin Tokë, është kaluar. Popullsia e botës është rritur këtë 15 nëntor dhe sipas OKB-së, ky fenomen i paprecedentë paraqet sfida të mëdha për vendet më të varfra.

Megjithatë, pas një rritjeje të madhe në mesin e shekullit të 20-të, ritmi i shtimit të popullsisë tashmë po ngadalësohet. Sipas raporteve të Kombeve të Bashkuara, mund të duhen rreth 15 vjet për të arritur shifrën nëntë miliardë. Pavarësisht se numri i popullsisë në të gjithë botën, nuk mund të jetë plotësisht i saktë, raportet flasin për një gabim në llogaritje, me të paktën 2-3 vjet.

Në periudhat e mëparshme, OKB-ja ka zgjedhur që foshnjat që kanë plotësuar shifrën, t’i prezantojë me botën. Por çfarë mund të na tregojnë historitë e tyre për nostalgjinë, zhvillimin njerëzor dhe përgjegjësinë tonë të përbashkët për t’u kujdesur për planetin?

Matej Gaspar, njeriu i 5 miliardtë

Pak minuta pasi erdhi në jetë më 11 korrik të vitit 1987, Matej Gaspar u përball me dritën e fortë të një aparati fotografik dhe fytyrat e disa politikanëve. Kaosi momental kishte përfshirë këtë njësi të vogël të një materniteti në periferi të Zagrebit dhe në atë rrëmujë, OKB vendosi ta pagëzonte Matejin, si fëmija i pesë miliardë në botë.

Tridhjetë e pesë vjet më vonë, Gaspar jeton ende në Zagreb, punon si inxhinier kimik dhe shmang çdo kontakt me median. Cirku mediatik i ditës së parë së tij në këtë botë, duket se i ka lënë një shije të hidhur.

Adnan Mevic, njeriu i 6 miliardtë

Adnan Mevic erdhi në jetë në Bosnjë-Hercegovinë, më 1999. Në një maternitet të vogël në Sarajevë, një djalë i vogël u vizitua nga Sekretari i  Përgjithshëm i OKB-së dhe emri i tij jehoi në të gjithë botën.

Sot ai është 23-vjeç, ka mbyllur studimet master në ekonomi dhe është në kërkim të një pune. Vetë Mevic ka treguar për BBC se të qenit foshnja e gjashtë miliardë, i solli atij mundësinë për të takuar Cristiano Ronaldon kur ishte vetëm 11-vjeç.

Adnan Mevic me mamanë.

Sadia Sultana Oishee, njeriu i 7 miliardtë

Në vitin 2011, Sadia Sultana Oishee erdhi në jetë dhe e çoi numrin e popullsisë në të gjithë botën, në 7 miliardë. Oishee mbërriti në këtë botë, një minutë pas mesnate dhe menjëherë u rrethua kamerat e televizioneve dhe zyrtarë lokalë. Familja kishte mbetur e habitur nga kjo vëmendje, por e kënaqur në të njëjtën kohë.

E lindur në Bangladesh, Sadia sot është 11 vjec dhe ndihmon familjen e saj në biznesin e tyre të pëlhurave. Ajo pohon për BBC, se ëndërron që një ditë të bëhet doktoreshë.

Sadia Sultana Oishee, njeriu i 7 miliardtë në Tokë.

Vinice Mabansag, njeriu i 8 miliardtë

Një vajzë e lindur në Manila, Filipine ditën e sotme, është personi i tetë miliardë në botë. Vinice Mabansag ka lindur në orën 1:29 të mëngjesit në një maternitet lokal. Gjendja e saj shëndetësore është e mirë dhe sipas GMA News, erdhi në jetë nëpërmjet lindjes natyrale.

https://a2news.com/2022/11/15/popullsia-e-botes-arrin-8-miliarde/

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi