Tensione për rinisjen e një tjetër konflikti në Europë

Nga A2 CNN
15 Nëntor 2022, 07:58 | Bota
Tensione për rinisjen e një tjetër konflikti në Europë

Armenia ka lëshuar akuza ndaj Azerbajxhanit se ushtria e saj ka sulmuar pozicionet armene në kufirin me Bakun.

Ngjarja mendohet të ketë ndodhur mbrëmjen e së hënës dhe fatmirësisht nuk pati asnjë person të lënduar.

"Në orën 20:00, njësitë e Forcave të Armatosura të Azerbajxhanit hapën zjarr me armë të vogla të kalibrave të ndryshëm në drejtim të pozicioneve armene të vendosura në pjesën lindore të kufirit armeno-azerbajxhan. Nuk pati humbje nga pala armene", thuhet në deklaratën e Ministrisë së Mbrojtjes të Armensisë, sipas së cilës, për momentin situata është kthyer relativisht e qëndrueshme.

Dy vendet kanë luftuar dy luftëra dhe kanë përjetuar konflikte të rregullta më të vogla përgjatë 3 dekadave. 

Në zemër të mosmarrëveshjeve është rajoni i Nagorno-Karabakh. Sipas kufijve të njohur ndërkombëtarisht, është pjesë e Azerbajxhanit, por popullohet nga armenë etnikë. Ndasitë kulturore  shtrihen përtej politikës, edhe në besimin fetar.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi