Sondazh: Si e vlerësoni terapinë në çift?
  • E kam provuar, e dobishme 25%
  • E padobishme 0%
  • S' e di,nuk e kam provuar 75%

“Kuzhinieri” i Putinit sfidon Zelenskyn në “duel ajror”

Nga A2 CNN
6 Shkurt 2023, 17:36 | Bota
“Kuzhinieri” i Putinit sfidon Zelenskyn në “duel

Themeluesi i grupit të mercenarëve Wagner, Yevgeny Prigozhin, i cili njihet edhe si kuzhinieri i Putinit, publikoi një video ku shihet në një kabinë avioni, nga ku sfidoi Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në një duel ajror.

Sipas zyrës së shtypit të Prigozhin, klipi është regjistruar në bordin e avionit bombardues Su-24.

“Volodymyr Oleksandrovych (Zelensky), ne kemi mbërritur. Kemi bombarduar Bakhmutin. Nesër, do të pilotoj një MiG-29. Nëse ke dëshirë, eja dhe takohemi në qiell. Nëse fiton, ti do të marrësh Artyomovskun (Bakhmut). Nëse jo, ne do të avancojmë deri në Dnipro”, thotë Prigozhin.

Muajin e kaluar, SHBA njoftuan sanksione të reja ndaj grupit Wagner, duke e quajtur organizatë kriminale ndërkombëtare. Sipas Uashingtonit, grupi Wagner ka më shumë se 50 000 anëtarë në Ukrainë.

https://a2news.com/2023/01/21/pse-shba-e-cileson-forcen-mercenare-ruse-wagner-si-organizate-kriminale/
https://a2news.com/2023/02/02/ushtria-e-vdekur-e-wagner/
https://a2news.com/2022/11/26/drejtuesi-i-wagner-ne-listen-e-fbi-250-mije-dollare-per-koken-e-tij/

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani