Më e mirë se kremi kundër rrudhave, konsumoni perimen që ju mban në formë dhe të shëndetshëm

Nga A2 CNN
24 Maj 2023, 11:55 | Lifestyle

Ngrënia e perimeve dhe frutave çdo ditë është thelbësore për të qëndruar në formë dhe për të qenë të shëndetshëm. Ndër varietetet e stinës që duhet të preferohen në pranverë janë angjinaret. Kjo perime me shije të hidhur shquhet për pasurinë me antioksidantë dhe fibra me veprim prebiotik, një aleate e shkëlqyer e florës bakteriale të zorrëve.

Përveç kësaj, ka një përmbajtje të reduktuar kalorie, rreth 53 kalori për 100 gram dhe një fuqi të shkëlqyer ngopëse.

Mund të hahet e gatuar, e zier në avull ose e papërpunuar dhe në shumë mënyra. Po ju tregojmë të gjitha përfitimet e angjinares në shëndet dhe bukuri.

Angjinarja lufton plakjen

Ngrënia e angjinareve ju lejon të siguroni substanca antioksiduese të afta për të luftuar proceset oksiduese përgjegjëse për plakjen. Kjo perime ofron komponime fenolike që neutralizojnë radikalet e lira dhe stimulojnë qarkullimin, duke lehtësuar oksigjenimin e lëkurës, thelbësor për promovimin e qarkullimit të qelizave dhe për të pasur një fytyrë të shëndetshme dhe të re. Interesante është edhe përmbajtja e vitaminës E dhe vitaminës C, të cilat falë vetive të jashtëzakonshme kundër plakjes, mbrojnë lëkurën nga rrudhat, duke e mbajtur atë elastike me kalimin e kohës.

Angjinarja është e mirë për mëlçinë dhe zemrën

Mëlçia dhe zorrët janë dy organe vitale për shëndetin. Angjinarja falë pasurisë së antioksidantëve duke përfshirë polifenolet që nxisin funksionimin korrekt të qelizave të mëlçisë. Angjinaret janë gjithashtu aleate të shkëlqyera për shëndetin e zemrës, sepse sjellin cinarinë e cila, së bashku me substanca të tjera antioksidante, ul kolesterolin e keq.

Angjinarja e mban zorrën në formë

Angjinarja është një burim i fibrave prebiotike që nxisin rritjen e baktereve të mira në zorrë, të cilat përveçse marrin pjesë në tretjen e ushqimit, ndërveprojnë vazhdimisht me sistemin nervor, me sistemin endokrin dhe madje edhe me sistemin imunitar, duke mbrojtur nga sulmet e viruseve dhe patogjenët e tjerë.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli