Sondazh: Preferoni që emri i fëmijës tuaj të jetë:
  • Tradicional 40%
  • Modern 7%
  • I trashëguar 13%
  • Unik 40%

Natë luftimesh mes Izraelit e Hamasit: 250 raketa nga Gaza në 130 objektiva. Mbi 20 viktima

Nga A2 CNN
11 Maj 2021, 07:25 | Bota

Ka qenë një natë luftimesh midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza, ku mbi 250 raketa u lëshuan dje drejt shtetit hebre nga Rripi i Gazës. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi ushtarak, sipas të cilit, sulmet vazhduan edhe këtë mëngjes në Ashkelon.

Forcat ajrore izraelite goditën 130 objektiva ushtarake në Gaza. Burimet palestineze raportojnë se mbi 20 persona janë vrarë, përfshirë 9 fëmijë dhe dhjetëra janë plagosur. Incidentet midis demonstruesve palestinezë dhe policisë izraelite ndodhën në Jerusalemin Lindor. Protesta pati edhe në vendet arabe në Izrael.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu paralajmëroi se Hamasi kishte kaluar vijën e kuqe, duke sulmuar me raketa Jerusalemin dhe se shteti hebre do të “përgjigjej me forcë”.

"Ne nuk do të tolerojmë sulme në territorin tonë, kryeqytetin tonë, qytetarët tanë dhe ushtarët tanë. Ata që na sulmojnë do të paguajnë një çmim të rëndë".

Luftimet që filluan dje midis Hamasit dhe Izraelit janë quajtur "Operacioni Ruajtës i Mureve" nga ushtria izraelite. Kjo u raportua nga media lokale, sipas së cilës, udhëheqësit ushtarakë supozojnë se do të vazhdojë për disa ditë.

Në Gaza, milicët palestinezë kanë ngritur një sallë të përbashkët operacionesh. Në mediat e tyre, lëshimet e raketave drejt Izraelit quhen "Operacioni Shpata i Jerusalemit". Në një video të publikuar në internet, krahu ushtarak i Hamasit tha se Gaza iu përgjigj thirrjes së Jerusalemit.

Kjo dhunë sikurse ato të mëparshmet, u nxit nga pretendime kontradiktore mbi Jerusalemin, shtëpia e vendeve kryesore të shenjta të Islamit, Judaizmit dhe Krishtërimit. Rrëfimet rivale kombëtare dhe fetare të izraelitëve dhe palestinezëve janë të rrënjosura në qytet, duke e bërë atë thelbin emocional të konfliktit të tyre të gjatë.

Javët e fundit, tensioni ka ardhur duke u rritur në Jerusalem, i shënuar nga përplasjet midis protestuesve palestinezë dhe policisë Izraelite në Qytetin e Vjetër me mure, i vendosur në Jerusalemin lindor të cilin Izraeli kapi dhe aneksoi në luftën e 1967.

A2 CNN Livestream

A2 Business