Nga Franca në Itali, njihuni me 7 fshatrat e vegjël romantikë europianë

Nga A2 CNN
23 Qershor 2022, 10:35 | Lifestyle

Tani që rregulloret e udhëtimit pandemik po zbehen, etja për udhëtime evropiane po rritet. Linjat ajrore vazhdojnë të shohin një rritje të prenotimeve nga Amerika në Evropë dhe Komisioni Evropian i Udhëtimit publikoi së fundmi një anketë që zbuloi se 88 për qind e të anketuarve kishin plane të rezervonin udhëtime verore në Evropë në 2022. 

National Geographic citon drejtoreshën e Bordit të Turizmit të Holandës për Amerikën e Veriut, Antonia Koedijk, e cila thotë se vitet e fundit, amerikanët janë bërë gjithnjë e më të interesuar në kombinimin e vizitave nga qytetet kryesore me qytete dhe fshatra më të vegjël.

Ky interes, sipas saj është bërë normë për udhëtarët mendjemprehtë, ndërsa rendit shtatë fshatra që mishërojnë lidhjen e tyre me Evropën.

Giethoorn, Holandë

Giethoorn, Holandë

Më e mira për xhiro intime në kanal në Venecian holandeze.

Ky fshat në Holandën verilindore, që ndodhet rreth 75 milje nga Amsterdami, njihet si "Venecia e Veriut". Mënyra më e mirë për të parë fshatin kryesisht pa rrugë dhe shtëpitë e tij me çati prej kashte, të gjitha të ndërtuara në ishuj torfe të lidhura me mbi 170 ura të vogla prej druri, është me varkë.

Haworth, Angli

Më e mira për bibliofilë të frymëzuar nga histori dashurie.

Në shikim të parë, fshati anglez Haworth mund të qëndronte në vend të çdo fshati gëlqeror të Yorkshire. Por në krye të ngjitjes së pjerrët në një rrugë të lartë është Muzeu Familjar Brontë, ku motrat Charlotte, Emily dhe Anne jetonin dhe shkruanin.

Në ekspozitë çdo vit është një nga librat në miniaturë që motrat krijuan që fëmijë. "Ato përmbajnë prozë, poezi dhe komente," thotë kuratorja Ann Dinsdale. “Skriptet e vogla janë të vështira për t'u lexuar pa një lupë. Madhësia e tyre e vogël u bë një kod sekret për motrat.”

Haworth, Angli

E ekspozuar është edhe tavolina e ngrënies ku shkruanin Brontët. "Çdo mbrëmje ato ecnin rreth tryezës duke lexuar me zë të lartë punën e tyre dhe duke diskutuar idetë për tregimet e tyre," vëren Dinsdale. Klaustrofobia e asaj dhome dhe imazhi i motrave që ecin rreth asaj tavoline të vogël nënvizojnë dashurinë e tyre për malet përreth, ku gjetën frymëzim të pakufishëm, përfshirë historinë e mrekullueshme të dashurisë klasike të Emily, Wuthering Heights.

Haworth, me të gjitha dhomat e çajit dhe baret pas fasadave prej guri gri, është gjithashtu një ndalesë në hekurudhën e Keighley & Worth Valley, ku trenat e vjetër me avull transportojnë pasagjerë me traget midis fshatrave të tjerë bukolikë në Yorkshire.

Giverny, Francë

Më e mira për kopshte të harlisura dhe oda të artit impresionist francez.

Disa artistë e gjejnë muzën e tyre në mjedisin e tyre, por të paktë janë ata që ndërtojnë një muzë sa Claude Monet. Për më shumë se 40 vjet, Monet's Giverny, një fshat baritor buzë lumit në Normandi 45 milje në veriperëndim të Parisit, ishte shtëpia e tij, objekti dhe krijimi i peizazhit.

Pellgu i tij me zambakë uji është i veshur me shelgje dhe i ankoruar nga një urë me hark të lyer me ngjyrë të gjelbër. Monet përjetësoi zambakët e ujit në më shumë se 250 piktura vaji. Adhuruesit e impresionizmit francez mund të vizitojnë shtëpinë dhe kopshtet e artistit, si dhe Musée des Impressionnismes fqinje, ku një ekspozitë që eksploron dialogun midis veprave të Monet dhe piktorit abstrakt Mark Rothko do të zgjasë deri më 3 korrik. Në ditë të caktuara, vizitorët mund të bëjnë piknik në livadhin e muzeut.

Giverny, Francë

Klädesholmen, Suedi

Më e mira për ushqim deti të kushtueshëm dhe një mjedis ëndërrimtar ishulli.

Klädesholmen, në arkipelagun perëndimor të Suedisë, ndodhet në ishullin e tij të vogël. Duke nisur si një ishull i kurorës, ku peshkatarët kishin të drejtë të qëndronin, fshati u pasurua përmes tregtisë së harengës.

Tani më ajo është shtëpia e një muzeu peshkimi dhe një grup shtëpish me ngjyra pastel të rrethuara nga brigje të mëdha trëndafilash. Hoteli Salt & Sill noton në ujë; disa dhoma bashkohen me skelën e tyre, nëse doni të zhyteni në ujin e pastër Baltik përpara një darke me harenga që i bëjnë homazh të kaluarës së begatë të ishullit.

Udhëtimet me varkë ose udhëtimet me kajak nga porti i qytetit i lejojnë çiftet të zhyten në detin blu përreth.

Klädeshomen, Suedi

Lourmarin, Francë

Më e mira për tregje joshëse ushqimore dhe piknikë.

Shumica e ditëve të javës në Lourmarin, një fshat 40 milje në lindje të Avignon në Provence, janë klasike. Qyteti i qetë jugor francez është i kurorëzuar nga një vilë e shekullit të 16-të dhe i mbushur me sheshe guri. Është gjithashtu i njohur për qëndrimin e shkrimtarëve, Peter Mayle dhe Albert Camus, i cili prehet këtu në varrezat e vogla.

Të premten në qendër të qytetit fillon një treg në orën 8 të mëngjesit. Ai i kushtohet pjesërisht zejtarisë artizanale lokale, qeramikës dhe çdo gjëje livando, nga sapunët te thasët.

Në zemër të vërtetë të smorgasbord-it të përhapur janë shitësit që shesin ullinj provansal, reçel, luleshtrydhe, verë, salsiçe, bukë dhe pasta. Shkoni herët për të kapur produktet më të mira dhe për të mbledhur një piknik për dy për të ngrënë në hijen e vilës.

Lourmarin, Francë

Telç, Çeki

Më e mira për t’u kënaqur me arkitekturën romantike të Rilindjes dhe tregimet e trashëgimisë së qëndrueshme.

Ashtu si shumë fshatra në Çeki, Telč, 90 milje në jug të Pragës, është i mirë në rishpikjen e vetvetes. Në vitin 1530, një zjarr dogji fshatin në rrënojat e duhanit. Shtatëmbëdhjetë vjet më vonë, sundimtari lokal i Telç-it e rindërtoi qytetin në një stil të pasur të Rilindjes. Ndërtesat në sheshin qendror, tani një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, shkëlqejnë me bojë të ndezur.

Mund të vizitoni një labirint tunelesh të shekullit të 14-të që kalojnë nën qendrën e fshatit dhe më pas të dilni për ajër përpara se të ngjiteni në majën e Kishës së Shën James, e cila ofron pamjen më të mirë të qytetit. Më pas ecni nëpër kopshtet e kështjellës për një studim përfundimtar mbi bukurinë e Rilindjes.

Telč, Çeki

Montefalco, Itali

Më e mira për ngrënie në afresk në mes të zhurmës së një sheshi klasik italian.

Në provincën Umbria të Italisë, Montefalco është vendosur që nga kohët pararomake në një zonë të njohur për vreshtat dhe ullishtat e saj. Është i famshëm për verën e kuqe Sagrantino dhe organizon një festival vere çdo vit rreth Pashkëve.

Montefalco, Itali

Një nga më të mirat është Enoteca L'Alchimista. E vendosur në një shesh të madh të ngritur për të ngrënë në afresk, kuzhina buron nga kopshtet e saj dhe i përshtatet emrit të saj duke e kthyer dhomëzën lokale në diçka të veçantë. Është një vend i mirë për të shijuar qytetin, ose njëri-tjetrin, me një vjelje lokale.

Ushqehu në shtëpitë shekullore të fshatit të kthyera në bujtina ose në pronat e agroturizmit aty pranë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi