Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 13%
  • Kujdesi familjar 75%
  • Ndikimi i shoqërisë 13%

Një histori e fuqishme mbi emigracionin dhe identitetin

Nga A2 CNN
25 Tetor 2023, 08:31 | Aktualitet

Një histori e fuqishme dhe e dhimbshme mbi imigracionin, identitetin dhe racën. Është ky thelbi i romanit “Amerikania” e autores nigeriane Çimamanda Ngozi Adiçi. Në dukje është një histori dashurie, por edhe një analizë brilante e qëndrimeve moderne ndaj racës, që përfshin tre kontinente dhe prek problemet e identitetit, të humbjes dhe vetmisë. Më shumë, në “Dita Jonë”, na tregoi redaktorja letrare Aida Baro.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli