Pilulat e abortit, të aksesueshme në të gjitha farmacitë e SHBA-së

Nga A2 CNN
4 Janar 2023, 15:42 | Bota
Pilulat e abortit, të aksesueshme në të gjitha farmacitë e

Farmacitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të shpërndajnë pilulën e abortit mifepristone për herë të parë, sipas një ndryshimi të rregullit të ri nga administrata Biden. Pacientët aktualisht marrin mifepristone - pjesë e një regjimi me dy barna që është i sigurt dhe efektiv në nxitjen e abortit.

Një recetë kërkohet ende sipas rregullit të ri, por pacientët tani mund ta marrin pilulën në dyqan ose me porosi me postë. Ky veprim mund të zgjerojë ndjeshëm aksesin ndaj abortit përmes mjekimit. Departamenti i Drejtësisë i hapi gjithashtu rrugën Shërbimit Postar të SHBA-së për të vazhduar shpërndarjen e ilaçeve për abortin me recetë.

Pilulat e abortit janë bërë më të kërkuara pas vendimit të Gjykatës së Lartë të vitit të kaluar që përmbysi të drejtën federale për abortin, me disa shtete që ndaluan ose kufizuan ashpër aksesin ndaj abortit. Më shumë se gjysma e aborteve në SHBA bëhen tashmë me pilula dhe jo me operacion, sipas Institutit pro-zgjedhjes Guttmacher.

Të martën, FDA përditësoi uebsajtin e saj me kërkesat e reja, duke thënë se ilaçi "mund të shpërndahet nga barnatore të certifikuara, nga ose nën mbikëqyrjen e një përshkruesi të certifikuar".

Mifepristoni merret në kombinim me një ilaç të dytë të quajtur misoprostol, i cili zakonisht merret brenda 10 deri në 12 javë të shtatzënisë për të nxitur atë që njihet si aborti medikamentoz. Misoprostol, i cili përdoret zakonisht për menaxhimin e abortit, nuk është një ilaç i kufizuar dhe mund të merret lehtësisht në farmaci me recetë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi