Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 6%
  • Kujdesi familjar 82%
  • Ndikimi i shoqërisë 12%

Pas shtëpisë ruse, pret amerikanët! Plani i SHBA për Kosovën zemëron Vuçiç: Raketa në Prishtinë

Nga Xhevahir Qardaku
11 Janar 2024, 15:50 | Ballkani

Aleksandër Vuçiç vazhdon të driblojë me diplomaci mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara. Pasi u zotua për miqësi të përjetshme dhe fuqizim të raporteve me Putinin, priti në presidencën e Serbisë, ambasadorin amerikan, Kristofer Hill.

Diskutimi mes tyre ishte kryesisht për Kosovën, dialogun e lehtësuar nga BE dhe për raportet mes Beogradit dhe Uashingtonit. Ambasadori Hill e informoi Vuçiçin për vendimin amerikan për përmbushjen e kërkesës së Kosovës për të blerë raketa antitank Xhavelin nga SHBA-të.

Presidenti serb e konsideroi një zhgënjim të madh dhe goditje për raportet serbo-amerikane.

“Për ne është me rëndësi të madhe që paqja në rajon të mos prishet dhe Serbia të vazhdojë të sillet me përgjegjësi dhe të kontribuojë për stabilitetin në Ballkan”, u shpreh Vuçiç.

Megjithatë një ditë më parë, presidenti serb konfirmoi se dhe ushtria e tij po fuqizohet me blerjen e armëve të reja.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu