Pësoi disfatë në zgjedhje, Dimitar Kovaçevski jep dorëheqjen nga LSDM

Nga A2 CNN
22 Maj 2024, 22:28 | Ballkani

Pësoi disfatë në zgjedhje, Dimitar Kovaçevski jep

Dimitar Kovaçevski ka dhënë dorëheqjen nga pozita e kryetarit të partisë, Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë (LSDM). Vendimi erdhi pas humbjes në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare që u mbajtën më 8 maj, ku LSDM pësoi disfatë të thellë.

Kandidati i LSDM-së për president, Stevo Pendarovski, u mposht nga Gordana Silanovska-Davkova e VMRO DPMNE, me një diferencë prej 300 mijë votash. Edhe në zgjedhjet parlamentare, LSDM-ja pësoi disfatë të thellë duke arritur të marrë vetëm 18 mandate të deputetëve, kundrejt 58 sa fitoi VMRO-ja.

Kovçevski e mori drejtimin e LSDM-së nga ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Edicioni informativ nga Suela Demiri