Votohet qeveria e re në Maqedoninë e Veriut

Nga A2 CNN
24 Qershor 2024, 08:41 | Ballkani

Pas një seance maratonë që zgjati dy ditë, deputetët e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut me 77 vota pro dhe 22 kundër votuan për qeverinë e re të kryeministrit Hristijan Mickoski.

Koalicioni qeveritar përbëhet nga VMRO-DPMNE, partitë nga koalicioni VLEN dhe ZNAM.

Deputetët e LSDM-së dhe të Majtës votuan kundër Qeverisë, ndërsa Fronti Evropian u largua nga seanca para votimit.

“Duhet punë projekte konkrete. Këtë e premtoj sërish para jush. Shteti do të jetë në duart e qytetarëve dhe institucionet do të punojnë për ta”, tha Mickoski në fjalimin e parë pas votimit në Kuvend.

Qeveria e re do të ketë 4 ministri më shumë se ajo e kaluara. VMRO-DPMNE do të udhëheqë me 15 portofole, 6 ministri janë të VLEN dhe 2 të ZNAM.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli 2024