Prag takimi me Kurtin, Vuçiç telefonon Macron, ka një kërkesë në lidhje me Kosovën

Nga A2 CNN
21 Qershor 2024, 15:42 | Ballkani

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, i ka kërkuar homologut francez, Emmanuel Macron, gjatë një bisede telefonike, se çështjet e rëndësishme për Serbinë, që ndërlidhen me Kosovën, të vazhdojnë të zënë një vend të rëndësishëm në agjendën e Bashkimit Evropian.

Vuçiç tha se ato duhet të jenë pjesë e agjendës “me një angazhim të fortë diplomatik, i cili synon realizimin përfundimtar të Marrëveshjes së Brukselit dhe me themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, si bazë për ndërtimin e paqes së qëndrueshme dhe garantimin e sigurisë për popullin serb”.

Lideri serb theksoi  se me presidentin francez ka diskutuar edhe për sigurinë rajonale dhe stabilitetin ekonomik.

Serbia dhe Kosova zhvillojnë dialog për normalizimin e marrëdhënieve, nën ndërmjetësimin e BE-së, prej vitit 2011.

Me 26 qershor në Bruksel, pas një ndërprerje 9 mujore, do të zhvillohet takimi i radhës mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit Vuçiç.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024